Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igrzyska olimpijskie w Monachium 1972 - sukcesy Polski

W 1972 r. odbyły się igrzyska olimpijskie w Monachium (Niemcy Zachodnie tzw. RFN). W igrzyskach uczestniczyło wiele państw. Polscy sportowcy zdobyli łącznie 21 medali, z czego 7 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych.

Złote medale zdobyli: Jan Szczepański, Władysław Komar, Lech Koziejowski, Witold Woyda, Józef Zapędzki, Zygmunt Smalcerz i drużyna piłkarska trenera Kazimierza Górskiego. W klasyfikacji srebrnych medali uplasowali się Norbert Ozimek, Antoni Zajkowski, Wiesław Rudkowski i Irena Szydłowska a także drużyna kolarstwa szosowego na 100 km. Brązowe medale odebrali - Leszek Błażyński, Czesław Kwieciński, Kazimierz Lipień, Irena Szewińska, Zbigniew Kaczmarek, Ryszard Katus, Janusz Gortat, duet kolarzy - Andrzej Bek i Benedykt Kocot, a w kajakarstwie - Rafał Piszcz i Władysław Szuszkiewicz.

Polacy w dużej mierze dominowali w dziedzinach boksu i kolarstwa. Można powiedzieć, że owe igrzyska olimpijskie były jednymi z lepszych dla polskich sportowców, udało się zdobyć niemalże z każdej dyscypliny po medalu. W ogólnej klasyfikacji polscy sportowcy zajęli 7 miejsce. Udało im się wyprzedzić takiej kraje jak Włochy, Holandia, Francja czy Wielka Brytania. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji ilości zdobytych medali zajął Związek Radziecki, który zdobył aż 99 medali z czego 50 złotych.

Ogromnym sukcesem tych igrzysk był wspaniały występ drużyny piłkarskiej. Polska reprezentacja w składzie Zygmunt Antczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Zbigniew Gut, Jerzy Gorgoń, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski i Ryszard Szymczak, osiągnęła niepowtarzalny sukces, którego do dziś nie udało się Polakom powtórzyć.

Wspaniała postawa wszystkich drużyn które w obliczu tragedii zamachu terrorystycznego jaki miał miejsce w trakcie igrzysk, podały sobie ręce co do dzisiaj pozostaje symbolem braterstwa i przyjaźni państw biorących udział w olimpiadzie. Olimpiada w Monachium przeszła do historii wspaniałych wyników polskich sportowców.

Podobne wypracowania do Igrzyska olimpijskie w Monachium 1972 - sukcesy Polski