Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igrzyska olimpijskie w Monachium 1972 - sukcesy Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1972 r. odbyły się igrzyska olimpijskie w Monachium (Niemcy Zachodnie tzw. RFN). W igrzyskach uczestniczyło wiele państw. Polscy sportowcy zdobyli łącznie 21 medali, z czego 7 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych.

Złote medale zdobyli: Jan Szczepański, Władysław Komar, Lech Koziejowski, Witold Woyda, Józef Zapędzki, Zygmunt Smalcerz i drużyna piłkarska trenera Kazimierza Górskiego. W klasyfikacji srebrnych medali uplasowali się Norbert Ozimek, Antoni Zajkowski, Wiesław Rudkowski i Irena Szydłowska a także drużyna kolarstwa szosowego na 100 km. Brązowe medale odebrali - Leszek Błażyński, Czesław Kwieciński, Kazimierz Lipień, Irena Szewińska, Zbigniew Kaczmarek, Ryszard Katus, Janusz Gortat, duet kolarzy - Andrzej Bek i Benedykt Kocot, a w kajakarstwie - Rafał Piszcz i Władysław Szuszkiewicz.

Polacy w dużej mierze dominowali w dziedzinach boksu i kolarstwa. Można powiedzieć, że owe igrzyska olimpijskie były jednymi z lepszych dla polskich sportowców, udało się zdobyć niemalże z każdej dyscypliny po medalu. W ogólnej klasyfikacji polscy sportowcy zajęli 7 miejsce. Udało im się wyprzedzić takiej kraje jak Włochy, Holandia, Francja czy Wielka Brytania. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji ilości zdobytych medali zajął Związek Radziecki,...

Podobne wypracowania