Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reforma szkolnictwa - 13.10.1974 r.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach siedemdziesiątych w Polsce rozpoczął się proces szeroko zakrojonych reform państwowych. Jedną z ważniejszych reform okazała się reforma szkolnictwa, którą władza od dłuższego już czasu planowała wcielić w życie. Nowy model edukacyjny miał być bardziej przejrzysty, bardziej klarowny i skuteczniej miał przygotowywać uczniów do praktycznego zastosowania w karierze zawodowej. w 1971 r. powołano Komitet Ekspertów dla Opracowania Raportu o Stanie Oświaty w PRL.

Komitet przygotował 13.10.1973 r. uchwałę o reformie szkolnictwa. Reforma obejmować miała upowszechnienie szkoły średniej. Uchwała zapowiadała podciągnięcie szkoły podstawowej do 10 klas szkoły średniej, która upowszechniła by ramy programowe, zarówno szkół zawodowych jak i 2-letnich szkół o specjalizacji kierunkowej. Celem takiej edukacji miało być gruntowne przygotowanie do studiów wyższych. Uchwała miała zapewnić powszechność wykształcenia średniego. Zaproponowano dziesięć klas powszechnej szkoły średniej. Niestety problemy gospodarcze i ekonomiczne PRLu oddaliły uchwałę na dalszy plan. Uchwała o reformie szkolnictwa została uchylona 26 stycznia 1982 r. porzucono system kształcenia dziesięcioletniego.

Uchwała sejmu brzmiała „w sprawie systemu...

Podobne wypracowania