Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Ludów w Europie - NRD - Upadek muru berlińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Reformy, jakie wprowadzone zostały w Rosji przez Gorbaczowa w latach 80-tych, wprawiła władze NRD w duże zakłopotanie. Mocno konserwatywne kierownictwo partii komunistycznej, w obawie przez utratą władzy decydowało się nawet na tak paradoksalne posunięcia jak cenzurowanie prasy radzieckiej. W gruncie rzeczy nie mogło to oczywiście powstrzymać fermentu, jaki zapanował w całym bloku państw komunistycznych.

Proces destrukcji systemu na dobre rozpoczął się na wiosnę roku 1989. Pierwszą oznaką zmian była fala ucieczek młodych Niemców, którzy niemalże oblegali ambasady RFN na Węgrzech, w Czechosłowacji i Polsce. Równocześnie zawiązywały się przeróżne ruchy opozycyjne domagające się poszanowania swobód obywatelskich. To one były inicjatorami demonstracji w Berlinie, Lipsku i Dreźnie, które były reakcją na brutalne rozbicie manifestacji w czasie obchodów 40-lecia NRD.

Nasilające się niepokoje oraz przyjazd Gorbaczowa wymogły na władzach NRD przeprowadzenie reform. 18 października 1989 roku z urzędu ustąpił znienawidzony Erich Honecker. Pomimo, iż jego następca, Egon Krenz, poczynił pewne kroki w kierunku liberalizacji (zezwolił na otwarcie granicy z RFN i Berlinem Zachodnim, obiecał przeprowadzenie wyborów) społeczeństwo...

Podobne wypracowania