Moja babcia - opis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Babcia jest osobą, z którą spędziłam większą część swojego dzieciństwa. Opiekowała się mną, kiedy rodzice musieli wychodzić do pracy, później pomagała mi w odrabianiu lekcji i zawsze brała czynny, bardzo istotny udział w moim wychowaniu.
Jej wygląd zewnętrzny w dużej mierze odpowiada typowej wizji „babci jako takiej”, a więc starszej pani o niskim wzroście z siwymi włosami i okularami na nosie. I rzeczywiście - przerosłam ją już w połowie szkoły podstawowej, jednak babcia - choć malutka - pozostała dla mnie wielką osobowością. Spojrzenia rzucane spoza zsuniętych na środek nosa okularów mówiły mi zawsze więcej niż słowa - te naznaczone dezaprobatą powstrzymywały przed dalszymi psikusami, zaś te zadowolone dawały znak, że postąpiłam słusznie.
Moja babcia jest osobą bardzo ruchliwą i energiczną, toteż trudno jej wytrzymać dłuższą chwilę w jednym miejscu. Prawdziwą przyjemnością jest dla niej przygotowywanie obiadów dla całej naszej rodziny, które dają jej okazję do wykazania się nie tylko niezwykłą dla osoby w jej wieku witalnością, ale także ogromnym talentem kulinarnym, pod którego wrażeniem pozostają wszyscy, którzy mieli okazję skosztować babcinych specjałów. Przepisy są jednak pieczołowicie strzeżone i zarezerwowane jedynie dla małej grupki wybrańców, tak, aby żaden niewprawny kucharz nie wypaczył ich wirtuozerii.
Babcia zdecydowanie nie należy również do osób nieśmiałych i małomównych. Swoje poglądy na rozmaite sprawy wykłada otwarcie, głośno i bez skrupułów, odważnie broniąc swoich racji przed oponentami. Bardzo uważnie strzeże jednak granicy pomiędzy dyskusją a jałową kłótnią, za wszelką cenę unikając uwag, które mogą okazać się dla jej rozmówcy obraźliwe. Wszystkim swoim wnuczętom starała się wpoić przede wszystkim szacunek dla drugiego człowieka, który w jej mniemaniu naprawia i ułatwia wiele spraw.
Elokwencja babci nadała mojemu dzieciństwu wspaniałego kolorytu, ponieważ - wiążąc się z niesamowitą wyobraźnią - zaowocowała wieloma cudownymi bajkami, po których sny zawsze były kolorowe i słodkie. Jako dziecko często wyobrażałam sobie jej postać w baśniowej poświacie, jako królową wśród elfów i krasnoludków, o których tak pięknie opowiadała. Byłam również święcie przekonana o udziale magii w pieczeniu ciasteczek, których smak i zapach nierozerwalnie wiążą się w mojej świadomości z obrazem jej twarzy, przyozdobionej zawsze charakterystycznym, tajemniczym uśmiechem.
Babcia nauczyła mnie wszystkiego - począwszy od chodzenia i mówienia, skończywszy na dobrych manierach, zaradności życiowej i empatii wobec innych ludzi. Jest też niewyczerpanym źródłem dowcipów, a swoim dzieciom i wnukom wpajała zawsze zasadę życiowego optymizmu jako najlepszego lekarstwa nie tylko na problemy i smutek, ale również na przeciwności ze strony losu i innych ludzi. Ostatnim etapem mojej edukacji będzie podzielenie się ze mną niesamowitymi przepisami kulinarnymi babci, które w naszej rodzinie stanowią pewnego rodzaju certyfikat zdania egzaminu dojrzałości.
Podobne wypracowania do Moja babcia - opis
- Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” - charakterystyka Hesi Dulskiej i Meli Dulskiej
- Fra Angelico „Sąd Ostateczny” - opis obrazu, interpretacja
- Stefan Żeromski „Popioły” - streszczenie skrótowe
- Kreowanie świata w tekstach. Obraz świata w wybranych utworach literackich XX wieku
- Władysław Broniewski - liryka rewolucyjna a twórczość poety
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - burza piaskowa - opis przyrody. Rozwiń temat w oparciu o „W pustyni i w puszczy”
- Praca u podstaw w „Siłaczce” Stefana Żeromskiego
- Adam Mickiewicz „Pierwiosnek” - interpretacja i analiza utworu
- Adam Mickiewicz - „Sonety krymskie” - „Stepy akermańskie” - środki stylistyczne w utworze i pozostałych sonetach
- Mikołaj Sęp Szarzyński - dzieła, wiersze, utwory. Ogólne opracowanie twórczości Mikołaja Sępa Szarzyńskiego
- Aleksander Świętochowski - biografia, życiorys
- Absurd w „Procesie” Kafki - powieść absurdu
- Jak radzi sobie w niedoskonałym świecie bohater książki „Buszujący w zbożu” Salingera?
- Adam Mickiewicz „Do ***. Na Alpach w Splügen 1829” - interpretacja i analiza wiersza
- Ignacy Krasicki „Mądry i głupi” - morał, interpretacja bajki Krasickiego
- Jesienny krajobraz - Opis krajobrazu jesieni
- William Szekspir „Makbet” - proces degradacji Makbeta - opis
- Tadeusz Boy-Żeleński - charakterystyka twórczości
- Jan Kasprowicz - biografia, życiorys
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - cechy gatunkowe epopei narodowej