Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Udział Polaków w europejskiej Wiośnie Ludów oraz jego konsekwencje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia określane jako Wiosna Ludów były znaczące dla wielu narodów - w końcu fala zawieruchy przeszła przez Europę, odciskając na niej piętno owych wydarzeń i kształtując przyszłe pokolenia. Warto przy tym zauważyć, że Wiosna Ludów miała dla Polaków znaczenie nie tylko lokalne. Polacy udzielali się nie tylko na swoich ojczystych terenach. Liczne grono wybitnych polskich osobistości możemy odnaleźć w historii czytając również o wydarzeniach rewolucyjnych, które dotknęły i wiele innych państw - takich jak choćby Niemcy, Włochy, czy Węgry.

Pierwszym w kolejności krajem, w którym zaznaczyli swoją obecność Polacy, były Włochy. Już Adam Mickiewicz próbował przeforsować swój pomysł utworzenia Legionu polskiego w Państwie papieskim, jednak pomysł ten upadł. Na szczęście wkrótce udało się dojść do porozumienia z rządem lombardzkim i powstały w marcu 1848 roku Legion polski miał być odpowiedzialny za wspomaganie wojsk Karola Alberta w jego walce przeciwko wojskom austriackim. Niestety, nieudolne działania króla Sardynii przyczyniły się do utraty Lombardii, która przeszła w ręce Austrii. To oczywiście stanęło na przeszkodzie dalszemu rozwojowi wspomnianych polskich oddziałów. Jednakże warto...

Podobne wypracowania