Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skutki II wojny światowej i jej wpływ na rozwój techniki

Okres wojenny jest czasem niezwykle sprzyjającym rozwojowi techniki. Państwa przygotowując do walki starają się wyposażyć swoje armie w sprzęt, który będzie dawał jej przewagę na polu bitwy. Znaczenie jednostek w wojnach XX - wiecznych jest minimalizowane, rośnie natomiast istotność broni.
Przed II wojną światową państwa prowadzące ekspansywną politykę zagraniczną dokonywały stopniowej militaryzacji przemysłu. Przemysł ciężki przestawiony został na produkcję wszelkich możliwych maszyn wojennych. W politykę wprzęgnięta została również nauka – w laboratoriach naukowcy zajmowali się zarówno unowocześnianiem sprzętu, ale również testowaniem materiałów wybuchowych.

Przemysł niemiecki rozwinął dziedzinę lotniczą i rakietową. Pod przewodnictwem Wernhera von Brauna,  w ośrodku Pennemünde, nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad napędem rakietowym. Skutkiem ich działań było powstanie rakiet typu V, które wystrzelone z Europy dosięgały znajdujące się niezwykle daleko cele. Ponadto w trakcie wojny pojawiły się pierwsze samoloty z silnikiem turboodrzutowym.

Nauki i techniki nie zaniedbywali również Amerykanie, bowiem już w roku 1942 zainicjowany został ściśle tajny projekt o kryptonimie „Manhattan”. Jego efektem były dwie gotowe do użycia w roku 1945 bomby atomowe. Powstał również pierwszy reaktor jądrowy. Napęd atomowy stosowano później na okrętach podwodnych (zwiększyło to możliwości i zagwarantowało osiąganie większych szybkości).
Naukowcy, zwłaszcza nazistowscy, po wojnie stali się niezwykle interesującym obiektem przetargów między mocarstwami tj. USA i ZSRR. Wiedza, jaką posiadali miała bowiem olbrzymie znaczenie (Wernher von Braun wraz ze współpracownikami poddał się wojskom amerykańskim, licząc, ze nadal będzie mógł kontynuować swe badania).

Po wojnie programy militarne przekładać zaczęły się na technologie niewojskowe. Powstawały elektrownie atomowe, zbudowano nawet atomowy zegar. W roku 1949 pierwszy raz samolot nabrał szybkości ponaddźwiękowej. Rywalizacja wojenna zmieniła się w zimnowojenną i dotarła nawet do kosmosu. Już w roku 1957 Rosji udało sie wystrzelić na orbitę okołoziemską pierwszego satelitę (sputnik). Amerykanie realizując liczne projekty NASA nie pozostawali w tyle. Wysyłane coraz częściej satelity ułatwiły komunikację.

Również w USA opracowano pierwszy tranzystor (1948) oraz układy scalone, które miały stać się pierwszym etapem do komputeryzacji świata.

Niebywały rozwój techniki, jaki nastąpił w wieku XX jest być może jedynym pozytywem II wojny światowej.

Podobne wypracowania do Skutki II wojny światowej i jej wpływ na rozwój techniki