Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skutki II wojny światowej i jej wpływ na rozwój techniki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres wojenny jest czasem niezwykle sprzyjającym rozwojowi techniki. Państwa przygotowując do walki starają się wyposażyć swoje armie w sprzęt, który będzie dawał jej przewagę na polu bitwy. Znaczenie jednostek w wojnach XX - wiecznych jest minimalizowane, rośnie natomiast istotność broni.
Przed II wojną światową państwa prowadzące ekspansywną politykę zagraniczną dokonywały stopniowej militaryzacji przemysłu. Przemysł ciężki przestawiony został na produkcję wszelkich możliwych maszyn wojennych. W politykę wprzęgnięta została również nauka – w laboratoriach naukowcy zajmowali się zarówno unowocześnianiem sprzętu, ale również testowaniem materiałów wybuchowych.

Przemysł niemiecki rozwinął dziedzinę lotniczą i rakietową. Pod przewodnictwem Wernhera von Brauna,  w ośrodku Pennemünde, nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad napędem rakietowym. Skutkiem ich działań było powstanie rakiet typu V, które wystrzelone z Europy dosięgały znajdujące się niezwykle daleko cele. Ponadto w trakcie wojny pojawiły się pierwsze samoloty z silnikiem turboodrzutowym.

Nauki i techniki nie zaniedbywali również Amerykanie, bowiem już w roku 1942 zainicjowany został ściśle tajny projekt o kryptonimie „Manhattan”....

Podobne wypracowania