Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierwszy rozbiór Polski - przyczyny, skutki, postanowienia i utracone ziemie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po wstąpieniu na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego (do czego przyczyniła się w dużej mierze caryca Katarzyna II) szybko stało się jasne, iż wbrew przypuszczeniom, nie będzie to władca marionetkowy. Co prawda, polityka oparta została o sojusz z Rosją, lecz jednocześnie Poniatowski dążył do zreformowania dziedzin gospodarki, armii i kultury. Niezadowoleni z takiego obrotu spraw sąsiedzi, podjęli próby zniweczenia starań patriotów polskich.

Pretekstem Rosji do ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski okazały się w roku 1767 kwestie religijne. Wobec niechęci szlachty do zapewnienia Kościołowi prawosławnemu identycznych praw jak katolickiemu Rosja wywarła nacisk na innowierców, aby ci zawiązali konfederację. Pod osłoną wojsk rosyjskich w marcu zawiązane zostały konfederacje w Słucku dla Litwy i Toruniu dla Korony. Równocześnie zawiązywać się zaczęły konfederacje katolików, którzy liczyli na poparcie Rosji przy próbie zdetronizowania króla. Intryga kierowana przez ambasadora Rosji Nikołaja Repnina prowadziła jednak donikąd i caryca odwołała się do radykalny środków.

Większość przywódców radomskich została aresztowana i wywieziona w głąb Rosji. Będący pod kontrolą wojsk carskich sejm zgodził...

Podobne wypracowania