Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Paweł VI - ocena pontyfikatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pontyfikat Pawła VI (Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini, urodzony 26. września roku 1897) rozpoczął się pod znakiem kontynuacji myśli Jana XXIII. Przypadł on na czas, kiedy trwał już sobór watykański II, który przebiegał pod znakiem reformy Kościoła.

Oceniając pontyfikat Pawła VI, należy więc uwzględnić w pierwszej kolejności tę kwestię. Gdy zmarł Jan XXIII, powstało pytanie o to, co stanie dalej – jak będą wyglądały dalsze reformy i czy faktycznie będą przebiegały zgodnie z zarysowanym planem. Wszak Jan był papieżem różnym od swego poprzednika. Paweł VI okazał się jednak jego godnym następcą.

Objął urząd w roku 1963 i będzie go sprawował do roku 1978, zatem do momentu śmierci. Jeszcze przed koronacją Montini wyraził chęć kontynuowania soboru. Druga sesja soboru została więc otwarta 29. września 1963 roku. Wyrażono chęć kontynuowania myśli i dzieła Jana XXIII. Paweł VI postanowił nie narzucać swej woli obradującym, ale przedstawił swoje oczekiwania od soboru: prace i wkład w kształtowanie pokoju światowego, skoncentrowanie się na dialogu i realne zjednoczenie chrześcijan w miejsce sprzeczek i kłótni.

Pierwsza encyklika papieska (tzw. encyklika inauguracyjna) doczekała się publikacji już 6. sierpnia roku 1964....

Podobne wypracowania