Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krajowa Rada Narodowa - KRN - powstawanie, program

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

31 grudnia 1943 roku została powołana Krajowa Rada Narodowa, na czele z Bolesławem Bierutem i Edwardem Osóbką-Morawskim jako jego zastępcą. Głównym inicjatorem utworzenia KRN była Polska Partia Robotnicza. Celem było stworzenie namiastki parlamentu, który w niedalekiej przyszłości miał posłużyć jako podstawa dla zbudowania rządu polskiego. Znaczenie KRN było istotne dla Stalina, bowiem w jej skład wchodzili komuniści, z którymi  głowa Związku Radzieckiego wiązała duże nadzieje. Wszystkie zapowiedzi KRN zostaną wyrażone w „Manifescie PKWN do narodu polskiego" z dnia 22 lipca 1944 roku (przyjaźń z ZSRR, reforma rolna).

Pierwszym działaniem KRN było powołanie 1 stycznia 1944 roku Armii Ludowej. W przeważającej części została skompletowana z Gwardii Ludowej, uzupełnionej małymi oddziałami zbrojnymi, związanymi z PPR. Dowództwo nad nią objął Michał „Rola" Żymierski.

Już na początku roku KRN nawiązała stosunki z ZSRR, a następnie zaczęła rozmowy z ZPP (Związkiem Patriotów Polskich - komunistami polskimi, przebywajacymi w Rosji), które zakończyły się w czerwcu, gdy ZPP uznał zwierzchnictwo KRN.

Dnia 22 maja 1944 roku delegacja KRN odbywała spotkanie ze Stalinem. Ten powiedział, że nie będzie nawiązania...

Podobne wypracowania