Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Tygodnik Warszawski” - ideologia. Walka komunistów z „Tygodnikiem Warszawskim”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakończenie II wojny światowej miało przywrócić spokój w odrodzonej Polsce, a tym samym pozwolić na reaktywację istnienia prasy codziennej. Wydawało się, że pisma podziemne nie mają już racji bytu, dlatego też już w 1945 roku zaczęły powstawać licznie nowe czasopisma. Każde z nich prezentowało swój odrębny pogląd na politykę oraz koncepcje ideologiczne. Jednym z nich był „Tygodnik Warszawski”.

Wydawcą nowego tygodnika był Katolicki Komitet Wydawniczy, w późniejszym czasie przemianowany na Towarzystwo Wydawnicze „Rodzina Polska”, którego założycielem był ksiądz Zygmunt Choromański. Należy pamiętać, że sam „Tygodnik Warszawski” nie był w omawianym czasie jedyną gazetą katolicką, bowiem oprócz niego istniały także „Tygodnik Powszechny” oraz „Dziś i jutro”.

Sam „Tygodnik Warszawski” po raz pierwszy ujrzał światło dzienne już 11. listopada roku 1945. Bardzo szybko też zyskał sobie rozgłos w środowiskach, które wcześniej były związane obozem narodowym lub chadecją. Nie dziwi zatem fakt, iż od samego początku w skład redakcji wchodziły osoby o podobnych poglądach. Jednym z najwyrazistszych jego redaktorów był Zygmunt Kaczyński.

Wymowa...

Podobne wypracowania