Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biafra - Nigeria. Wojna domowa w Biafrze (1966 r.)

Afryka, wojna, wojna domowa, problemy społeczne

Biafra istniała od roku 1967 do 1970, leżała nad zatoką Gwinejską. Upadek Biafry był wynikiem wyniszczającej wojny domowej. Nie było przez nią w kraju żywności, głód sprawiał, że zarówno dorośli, jak i dzieci umierali wprost na ulicy. Można bez przesady napisać, że w roku 1970 więcej życia było na pustyni aniżeli w Biafrze.

Zanim doszło do takiej sytuacji, był jednak rok 1966. To wówczas w północnej Nigerii rozpoczęły się wystąpienia ludności cywilnej, poprzedzone wystąpieniami członków armii. Pułkownik Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu w roku 1967 ogłosił powstanie niezależnego od Nigerii państwa – wspomnianej Biafry.

Nowe państwo nie zyskało szerszego poparcia wśród krajów afrykańskich, a to przez poparcie udzielone mu przez znienawidzoną wówczas Republikę Południowej Afryki, oficjalnie popierającą system rasistowski. Nigeria przeprowadziła blokadę ekonomiczną krnąbrnego obszaru, a następnie wysłała wojska.

Walka wydawała się wyrównana, pierwsze zwycięstwa należały do Biafry. Ale dobra passa nie trwała długo. Armia Nigerii konsekwentnie pustoszyła tereny nowego państwa. Ci, którzy nie zginęli w wojennej zawierusze, zostali pochłonięci przez wspomniany głód i choroby. Państwo Biafra przestało istnieć.

Podobne wypracowania do Biafra - Nigeria. Wojna domowa w Biafrze (1966 r.)