Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyprawy krzyżowe - IV krucjata - utworzenie Cesarstwa Łacińskiego w Konstantynopolu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W drugiej połowie XII wieku potężne niegdyś Cesarstwo Bizantyńskie przeżywało głęboki kryzys wewnętrzny. Po śmierci cesarza Manuela w roku 1183, tron w Konstantynopolu stał się przedmiotem rywalizacji stronnictw. Toczyła się bezwzględna walka – dochodziło ze strony pretendentów nawet do morderstw członków własnej rodziny, a krwawe przewroty pałacowe były na porządku dziennym.

Manuel Komnen na swoim dworze hołdował zachodnim wzorcom, a także otaczał się doradcami łacińskiej Europy, co nie podobało się jego przeciwnikom. Powstała wówczas silna opozycja antyłacińska, która po roku 1183 otwarcie wystąpiła przeciwko niepopularnym towarzyszom zmarłego cesarza. Doszło wtedy do mordów i eksterminacji łacińskiej ludności oraz spustoszenia kupieckiej dzielnicy weneckiej w Konstantynopolu. Niepokoje wewnętrzne w Bizancjum zbiegły się w czasie z porażkami w walkach z sąsiadami cesarstwa m. in. Bułgarią, Serbią czy Węgrami, które dodatkowo osłabiły pozycję marionetkowych cesarzy z bocznych linii Komnenów.

Krytyczna sytuacja w uznawanym za heretyckie, ze względu na następstwa wielkiej schizmy wschodniej z roku 1054, Cesarstwie Bizantyńskim zachęciła Zachód do podjęcia śmiałej próby podporządkowania sobie ziem...

Podobne wypracowania