Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maghreb, Afryka Północna - Almorawidzi, Almohadzi - panowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin Maghreb w rozumieniu historii średniowiecza odnosi się do terenów opanowanych przez muzułmanów w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, obejmuje północno-zachodnie wybrzeża Afryki oraz tzw. arabską część Półwyspu Iberyjskiego.

Od XI wieku obszar Maghrebu należał w większości do egipskich Fatymidów, jednak ze względów kulturowych oraz różniących się interesów strategicznych i gospodarczych, polityka prowadzona przez kairskich kalifów nie do końca pokrywała się z interesem zachodnich muzułmanów. Na tej płaszczyźnie należy dopatrywać się podłoża powstania licznych tendencji odśrodkowych od szyickiej doktryny, które miały miejsce w średniowieczu na terenie Maghrebu.

Pierwszy ruch, który zapoczątkował nową epokę w dziejach regionu, wywodził się z kręgów tzw. derwiszów i związany jest z osobą muzułmańskiego mnicha – Abdallaha ibn Jasina. Jemu to i jego hasłom poparcia udzielił saharyjski szejk – Jahija ibn Omar, który w połowie XI wieku utworzył na terenie dzisiejszego Maroka niezależny ośrodek polityczny oraz zapoczątkował rządzącą nim dynastię władców, zwanych Almorawidami (arab. al-murabitun – klasztorni). W roku 1062...

Podobne wypracowania