Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maghreb, Afryka Północna - Almorawidzi, Almohadzi - panowanie

Termin Maghreb w rozumieniu historii średniowiecza odnosi się do terenów opanowanych przez muzułmanów w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, obejmuje północno-zachodnie wybrzeża Afryki oraz tzw. arabską część Półwyspu Iberyjskiego.

Od XI wieku obszar Maghrebu należał w większości do egipskich Fatymidów, jednak ze względów kulturowych oraz różniących się interesów strategicznych i gospodarczych, polityka prowadzona przez kairskich kalifów nie do końca pokrywała się z interesem zachodnich muzułmanów. Na tej płaszczyźnie należy dopatrywać się podłoża powstania licznych tendencji odśrodkowych od szyickiej doktryny, które miały miejsce w średniowieczu na terenie Maghrebu.

Pierwszy ruch, który zapoczątkował nową epokę w dziejach regionu, wywodził się z kręgów tzw. derwiszów i związany jest z osobą muzułmańskiego mnicha – Abdallaha ibn Jasina. Jemu to i jego hasłom poparcia udzielił saharyjski szejk – Jahija ibn Omar, który w połowie XI wieku utworzył na terenie dzisiejszego Maroka niezależny ośrodek polityczny oraz zapoczątkował rządzącą nim dynastię władców, zwanych Almorawidami (arab. al-murabitun – klasztorni). W roku 1062 założona została stolica nowo powstałego państwa – Marrakesz, a w latach następnych zasięg wpływów Almorawidów poszerzył się także o część Hiszpanii, gdzie na pomoc w walce z chrześcijanami wezwali ich tamtejsi Arabowie. Do roku 1090 praktycznie cała niechrześcijańska Hiszpania znalazła się pod panowaniem władców z Marrakeszu, ale stworzone przez nich państwo nie zdołało przetrwać ogólnoeuropejskiego entuzjazmu związanego z ideą wojny za wiarę, czyli krucjaty do Ziemi Świętej lub tzw. rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim. Ostatecznie państwo Almorawidów uległo stałemu naporowi sił jednoczących się królestw hiszpańskich, wspieranych przez ochotników z Europy.

Dodatkowym czynnikiem destabilizującym dotychczasowy porządek w Maghrebie było pojawienie się nowej muzułmańskiej siły politycznej, skupionej wokół sekty tzw. zwolenników jedynobóstwa (arab. al-muwahiddin) i jej fanatycznego przywódcy – Ibn Tumarta. Od roku 1121 zaczął się on tytułować głową nowego teokratycznego państwa i nawoływać do bezpardonowej walki z heretykami – Almorawidami oraz chrześcijanami i Żydami. Następcy Ibn Tumarta, zwani Almohadami, zdobywając Marrakesz w roku 1146 rozbili resztki upadającego państwa swoich poprzedników i skutecznie zajęli ich miejsce. Podobnie w niedługim czasie udało się także Almohadom podporządkować sobie arabską część Hiszpanii. Jednak klęska z wojskiem chrześcijańskim pod Navas de Tolosa definitywnie przekreśliła ambicje nowych kalifów muzułmańskiego zachodu, którzy wkrótce potem musieli uznać wyższość zakrojonej na szeroką skalę iberyjskiej rekonkwisty.

Podobne wypracowania do Maghreb, Afryka Północna - Almorawidzi, Almohadzi - panowanie