Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch Ludowy - Stronnictwo Ludowe, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polsko-Katolicka Partia Ludowa i in. - programy, przedstawiciele, wpływ historyczny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch ludowy w Polsce rozwijał się od dawien dawna całkiem nieźle i osiągnął status, który pozwolił partiom o charakterze ludowym zajmować w polityce wysoką pozycję. W 1931 roku zrodziła się nowa partia chłopska, która powstała 15 marca z połączenia się trzech innych frakcji chłopskich: PSL „Piast”, PSL „Wyzwolenie” oraz Stronnictwa Chłopskiego. W przeciągu pierwszych ośmiu lat istnienia Stronnictwo Ludowe skupiło wokół siebie około 130 tysięcy członków, zresztą po dziś dzień partie o charakterze ludowym cieszą się wielkim powodzeniem i licznym członkostwem.

W programie Stronnictwa Ludowego znalazły się takie zapisy i postulaty, jak obrona społeczeństwa polskiego przed dyktaturą, a zarazem reaktywowanie w II Rzeczpospolitej ustroju politycznego o charakterze demokratyczno-parlamentarnym. Żądano wprowadzenia zasady wolnych wyborów, a także stworzenie w pełni niezależnego sądownictwa oraz samorządu, który miał być silną podstawą dla demokracji w Polsce. Stronnictwo Ludowe postulowało także respektowanie praw obywatelskich, co miało zapewnić utrzymanie demokratycznych i praworządnych władz. Aby utrwalić demokrację, partia dążyła do tego, by rozdzielić Kościół od władz polskich.

Stronnictwo Ludowe...

Podobne wypracowania