Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarze rzymscy - ciekawostki, lista, biografie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oktawian August (63 r. p.n.e. – 14 r. n.e.)

    Pierwszy cesarz Rzymu. Zreformował system zarządzania prowincjami rzymskimi, armię i gospodarkę, wprowadzając m.in. reformy podatkowe. Znosząc instytucję zgromadzenia ludowego umocnił swoją władzę, uniezależniając się w dużej mierze od przedstawicieli ludu. Choć okres jego władzy zachowuje znamiona republikańskich swobód, w istocie Oktawian August całe życie dążył do skupienia pełni władzy w swoich rękach.

Tyberiusz (42 r. p.n.e. – 37 r. n.e.)

    Adoptowany syn Oktawiana i jego następca. W pierwszych latach działalności politycznej dowodził armiami Oktawiana, który jednak nie upatrywał w nim swego dziedzica. Tyberiusz udał się na dobrowolne wygnanie, z którego powrócił po śmierci najbliższych krewnych pierwszego cesarza. Prowadził nieprzychylną senatowi politykę, zasłynął z wielkiej oszczędności (nie organizował igrzysk ku uciesze ludu, źle opłacał armię). Pod koniec życia odsunął się od wrogiej mu atmosfery Rzymu, osiadł na wyspie Capri. Władzę w tym czasie sprawował dowódca pretorianów, Sejan, skrycie dążący do pozbycia się Tyberiusza. Ten jednak, uprzedzony przez żonę, skazał Sejana i jego stronników na śmierć.
   ...

Podobne wypracowania