Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia Kapetyngów we Francji - władza i organizacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kapetyngowie to dynastia panująca we Francji w latach 987-1328, a w jej linii bocznej zasiadali na tronie Francji także Walezjusze od 1589 r. i Burbonowie - do 1848 r. z przerwami. Kapetyngowie panowali również w Portugalii (1094 – 1383), a w liniach bocznych – w Neapolu, na Węgrzech i nawet w Polsce.

Dynastię Kapetyngów zapoczątkował Robert Mocny, potomek rodu Lemańskiego, który wszedł w służbę króla Francji, Karola II Łysego. W 866 r. poległ on w walce z Normanami. Jego syn Odo, hrabia Paryża, został w 887 r. wybrany na króla Francji z pominięciem żyjącego przedstawiciela innej dynastii – Karolingów. Przez około 100 lat przedstawiciele Kapetyngów konkurowali z dynastią Karolingów o tron francuski. W 987 tytuł króla uzyskał Hugo Kapet. Od niego też zaczęła wywodzić się nazwa dynastii Kapetyngów. Kapetyngowie odznaczali się prestiżem, potrafili podnieść poziom życia we własnej domenie, tzw. Ile-de-France i podporządkowali sobie osiadłe rycerstwo. Autorytet Kapetyngów wspierany był przez Kościół francuski, który głosił, że Kapetyngowie są wybrańcami Boga, stąd koronacji w Reims towarzyszył odpowiedni ceremoniał.

Największym zagrożeniem dla Kapetyngów...

Podobne wypracowania