Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tajwan - historia do 1989 r. - Tajwan-Chiny. Konflikt

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tajwan to wyspa leżąca niedaleko Chin i Japonii, na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin Cieśniną Tajwańską. Kraj ten w większości swego istnienia podlegał Chinom i uzależniony był od władz chiński, koreańskich, a czasem japońskich. Historia Tajwanu zaczyna się tak naprawdę od walki o niepodległość. W 1972 r. Tajwan zerwał stosunki dyplomatyczne z Japonią i nawiązał stosunki z Chinami, z Pekinem, przede wszystkim w ramach gospodarczego rozwoju i politycznej zmiany ustrojowej. W rzeczywistości jednak Pekin uzależnił od siebie Tajwan i próbował wprowadzić rządy przymusu. Komunistyczne Chiny wprowadzały reżim we wszystkich zagarniętych przez siebie republikach, Tajwan również nie był wyjątkiem.

Sprawa Tajwanu wyszła na arenę międzynarodową, a po klęsce USA w walce o barwy polityczne Chin, trudno było walczyć o mniejsze republiki. W latach 70-tych m.in. USA cofnęła uznanie dla Chin w ramach dyplomacji. Klęska Kuomintangu w Chinach przypieczętowała stratę tego kraju na rzecz komunistów. Chiny otwarcie przyznawały się do Związku Radzieckiego. Tajwan mimo wszystko utrzymywał stosunki dyplomatyczne z wieloma innymi państwami, nieoficjalnie w niektórych państwach. Wobec wzrostu niechęci i buntu wobec polityki chińskich uzurpatorów, Tajwan rozpoczął...

Podobne wypracowania