Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tajwan - historia do 1989 r. - Tajwan-Chiny. Konflikt

Tajwan to wyspa leżąca niedaleko Chin i Japonii, na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin Cieśniną Tajwańską. Kraj ten w większości swego istnienia podlegał Chinom i uzależniony był od władz chiński, koreańskich, a czasem japońskich. Historia Tajwanu zaczyna się tak naprawdę od walki o niepodległość. W 1972 r. Tajwan zerwał stosunki dyplomatyczne z Japonią i nawiązał stosunki z Chinami, z Pekinem, przede wszystkim w ramach gospodarczego rozwoju i politycznej zmiany ustrojowej. W rzeczywistości jednak Pekin uzależnił od siebie Tajwan i próbował wprowadzić rządy przymusu. Komunistyczne Chiny wprowadzały reżim we wszystkich zagarniętych przez siebie republikach, Tajwan również nie był wyjątkiem.

Sprawa Tajwanu wyszła na arenę międzynarodową, a po klęsce USA w walce o barwy polityczne Chin, trudno było walczyć o mniejsze republiki. W latach 70-tych m.in. USA cofnęła uznanie dla Chin w ramach dyplomacji. Klęska Kuomintangu w Chinach przypieczętowała stratę tego kraju na rzecz komunistów. Chiny otwarcie przyznawały się do Związku Radzieckiego. Tajwan mimo wszystko utrzymywał stosunki dyplomatyczne z wieloma innymi państwami, nieoficjalnie w niektórych państwach. Wobec wzrostu niechęci i buntu wobec polityki chińskich uzurpatorów, Tajwan rozpoczął swoją drogę do wolności i demokracji. W 1987 r. na Tajwanie obowiązywał stan wyjątkowy i problem z Republiką Chińską wysunął się na czoło. W 1986 r. powstała opozycyjna partia Demokratyczna Partia Postępowa, której zadaniem była walka o demokrację i swobodę światopoglądową, działała potajemnie, zbudowana przez podziemnych działaczy, spadkobierców polityki Czang-Kaj Szeka.

Kilka miesięcy po powstaniu zniesiono stan wojenny, który bardzo doskwierał ludności tajwańskiej. Powoli zaczęto minimalizować kontrolę prasy i telewizji. Kanały wiadomości stały się jawne i otwarcie głosiły problemy Tajwanu. Dziennikarstwo zaczęło się swobodnie rozwijać, zalegalizowano partie opozycyjne popierające niezależności od Chin, które w ówczesnych czasach były stricte komunistycznym aparatem podporządkowanym dyktaturze. W 1989 r. doszło do wyborów demokratycznych, dzięki którym przywrócono demokrację na Tajwanie. Dzisiaj Tajwan jest republiką, która od momentu wyborów pokojowo przekształciła swoje struktury i bezkrwawo wprowadziła demokrację na terenach uniezależnionych od chińskiej polityki.

Dzisiaj Tajwan jest partnerem gospodarczym niemalże wszystkich państw na świecie, współpracuje z sektorami prawie każdej branży. Jego rozwój jest dynamiczny i pozytywnie wpływa na światową gospodarkę. Wybory 1989 r. umożliwiły Tajwanowi uzyskanie swobody, którą dzisiaj świetnie wykorzystuje w ekonomii i gospodarczej wizji świata.

Podobne wypracowania do Tajwan - historia do 1989 r. - Tajwan-Chiny. Konflikt