Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski urodził się około roku 1530 (taką datę przyjmuje znaczna większość historyków literatury) w miejscowości Sycyna, która znajduję się w pobliżu Zwolenia. Poeta pochodził z rodziny szlacheckiej. Dzięki przynależności do owego stanu mógł podjąć studia w Akademii Krakowskiej. Jak wielu jemu podobnych młodzieńców w tamtym czasie wyruszył w podróż po Europie, co miało miejsce w latach 1550-1551. Wyjazd za granicę umożliwiły mu pieniądze, które otrzymał w spadku po śmierci ojca. Jako ambitny i zdolny student oraz utalentowany poeta zdobył uznanie wysoko usytuowanych osób, a w konsekwencji również finanse na kontynuowanie wspomnianych podróży.

W latach 1551-1552 Kochanowski przebywał w Królewcu, do którego powrócił również w latach 1555-1556, po pobycie w Padwie, w którym to mieście podjął studia na miejscowym uniwersytecie. W swoich wędrówkach poeta dotarł również do Rzymu oraz Neapolu. Kochanowski powrócił do ojczyzny, gdyż dotarła do niego wieść o śmierci matki. Jednak nie spędził on w kraju zbyt wiele czasu i już w około rok później po raz kolejny wyruszył do Włoch, gdzie spędził kilkanaście miesięcy. W tym okresie życia autor „Trenów”...

Podobne wypracowania