Biblia - Opis Edenu (raju)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Eden był krainą, którą Bóg stworzył na ziemi. Był to ogród, w którym Stwórca umieścił człowieka. Przez rajski ogród płynęła rzeka. Miała ona nawadniać roślinność, którą Bóg stworzył w raju. Rośliny były bujne, zielone i piękne. Rzeka doskonale spełniała swoje zadanie. Oprócz tego, rozlewała się i rozdzielała dając początek czterem innym rzekom.
Pierwszą z nich była rzeka o nazwie Piszon. Okrążała cały kraj Chawila, w którym znajdowało się złoto, wonna żywica oraz czerwony kamień. Druga rzeka nosiła nazwę Gichon i okrążała miasto Kusz. Chiddekel była trzecią rzeką, która płynęła na wschód od Aszszuru. Nazwa czwartej rzeki brzmiała Perat.
W ogrodzie Bóg stworzył wielkie drzewa, które oprócz tego, że były bardzo piękne, rodziły bardzo smaczne owoce. Roślinność była bujna i zachwycająca. Stwórca dał nad nim całkowitą kontrolę Adamowi. Następnie stworzył zwierzęta wszelkiego gatunku i poprowadził je do mężczyzny, aby ten nadał im nazwy i panował nad nimi. Wszystkie były piękne, łagodne i wspaniałe. Jednakże, żadne z nich nie było wystarczająco pomocne mężczyźnie. Kiedy Adam zapadł w głęboki sen, Bóg wyjął z boku jego żebro i stworzył z niego kobietę. Nie miała być ponad nim, ani mu podlegać. Oboje mieli być sobie równi. Mieli uprawiać ogród i strzec go przed upadłymi aniołami. Praca była dla nich błogosławieństwem i przyjemnością.
Pierwsi ludzie mogli jeść owoce z każdego drzewa, jakie znajdowało się w Edenie. Wszystko w ogrodzie było dla nich. Z jednego tylko Bóg zabronił im zrywać. Było to drzewo poznania dobra i zła. Niestety ludzie nie posłuchali zakazu, jaki nałożył na nich Bóg. Ewa skuszona przez węża zerwała zakazane jabłko. Co gorsza Adam w rozmowie z Bogiem obarcza winą za grzech Ewę oraz samego Stwórcę. Wyrzuca mu, że stworzył kobietę, która nie dość, że sama zgrzeszyła, to jeszcze namówiła jego do złego. Ewa oskarżyła węża, który ją skusił. Bóg odpowiedział im, że wprowadza nieprzyjaźń między kobietę i węża, a także między jej potomstwo, a ów węża. Bóg wygnał ludzi z Edenu. Od tej pory miały go strzec cherubiny i wirujący nad nim ognisty miecz. Miało to zapobiec zerwaniu przez ludzi owocu z drzewa życia.
Ludzie utracili raj. Od tej pory mieli ciężko pracować, doznawać bólu i cierpienia. Do wszystkiego musieli dążyć sami. Nękały ich choroby, niepowodzenia. Na świecie rozpanoszyło się zło. Mieli oni dwóch synów, Kaina i Abla. Pierwszy dopuścił się zbrodni bratobójstwa. Odtąd grzech rozpanoszył się na ziemi. Śmiertelnicy płacili i płacą wysoką cenę, za grzech popełniony przez pierwszych rodziców.
Współcześni naukowcy prowadzą badania nad położeniem Edenu na mapie świata. Opisy biblijne są na tyle dokładne i wiarygodne, że już od dawna przekaz o istnieniu raju na ziemi przestał być hipotezą czy mitem, ale stał się faktem. Być może kiedyś uda się odtworzyć obraz Edenu i ustalić jego dokładne położenie sprzed tysięcy lat.
Podobne wypracowania do Biblia - Opis Edenu (raju)
- Adam Mickiewicz „Rybka” - interpretacja i analiza utworu
- Jan Kochanowski - biografia, życiorys
- Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - bohaterowie. Opis
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw rodziny w „Cudzoziemce” - opracowanie
- Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - charakterystyka Jurgena Stroopa
- Jak literatura pozytywistyczna przedstawiała niedolę chłopa i nędzę wsi polskiej w XIX wieku? Odwołaj się do utworu „Placówka” i innych lektur pozytywistycznych
- Adam Mickiewicz „Dzień dobry” - interpretacja i analiza sonetu („Sonety Odeskie”)
- Julian Tuwim „Sitowie” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Balladyny
- Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - opracowanie
- „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza - Józio bohaterem zniewolonym przez formę?
- Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - interpretacja i analiza pieśni
- Czy chciałabym być podobna do Uli Zalewskiej? - Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren I” - interpretacja i analiza trenu
- Vincent van Gogh „Pokój artysty” - opis obrazu, interpretacja
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Albina
- Daniel Naborowski „Cnota grunt wszystkiemu” - interpretacja i analiza wiersza
- Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - wątki filozoficzne w powieści
- Epikur - filozofia. Charakterystyka epikureizmu
- Juliusz Słowacki „Hymn”, „Do matki” - analiza uczuć podmiotu litrycznego w wierszach. Opracowanie