Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Powella - definicja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktryną Powella nazywany jest zarys amerykańskiej polityki zagranicznej, której twórcą oraz propagatorem był Colin Powell. Sprawował on urząd sekretarza stanu w latach 2001 - 2005. Ponadto, pełnił również funkcję doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego. Przedstawił on w swojej doktrynie postulat przeprowadzania bardziej zdecydowanych działań zbrojnych. Jako, iż oprócz zaszczytnych urzędów państwowych, posiadał stopień generała armii amerykańskiej, zdanie Powella było bardzo szanowane. Co więcej, dowodził on żołnierzami w trakcie pierwszej wojny w Iraku na początku lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. 

Zgodnie z doktryną Powella, wszelkie działania podejmowane przez wojsko powinny być absolutną ostatecznością oraz rozwiązaniem stosowanym wyłącznie w przypadku, gdy zawodzi dyplomacja oraz wszelkie próby nawiązania porozumienia. Dodatkowo działania wojskowe mogą zostać przeprowadzone w momencie wystąpienia realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Partycypacja USA w konflikcie zbrojnym może zostać zaakceptowana tylko w przypadku wystąpienia olbrzymiej przewagi strony w porównaniu do sił posiadanych przez wroga. Wówczas szansa wygranej jest w najwyższym...

Podobne wypracowania