Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Amos Komeński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Amos Komeński urodził się w 1592 roku w czeskich Nivnicach. Pochodził z ubogiej rodziny mieszczańskiej należącej do wspólnoty religijnej braci czeskich. Wcześnie został sierotą, wychowywała go ciotka, uczęszczał do szkoły w niewielkim miasteczku Strażnice.  Atak wojsk węgierskich na Morawy zmusił go do przerwania nauki i ucieczki. W wieku szesnastu lat ponownie podjął naukę w Przerowie. Tam zetknął się w wybitnym pedagogiem i wychowawcą, Janem Łunieckim.  Od 1612 roku studiował na uczelniach w  Herborn i Heidelburgu. Poznał wówczas Jana Henryka Alstediusa , który poprowadził jego edukację i pokazał nowe możliwości kształcenia. Niestety w wyniku choroby Komeński musiał przerwać studia. Powróci do Przerowa, w którym objął obowiązki dyrektora szkoły.

Od 1616 roku pedagog został kapłanem w gminie Braci Czeskich. Z racji tej funkcji został wysłany do morawskiego miasta Fulonek, w którym również miał poprowadzić szkołę oraz pełnić obowiązki kapłańskie. W mieście tym rozwijał swoje zdolności pedagogiczne. Jego pracę przerwał wybuch wojny trzydziestoletniej – w  wyniku represji w 1628 roku Komeński wraz ze współwyznawcami uciekł do Polski. W Polsce znalazł schronienie u wojewody bełskiego Rafała...

Podobne wypracowania