Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

II wojna światowa - traktaty pokojowe po II wojnie światowej

Po drugiej wojnie światowej planowano, że Niemcy będą podpisywały traktaty pokojowe z poszczególnymi państwami, tak jak miało to miejsce w przypadku zakończenia I wojny światowej. Owego planu jednak nie zrealizowano. Zarówno III Rzesza, jak i Japonia podpisały bezwarunkowe kapitulacje. Traktaty pokojowe z pozostałymi państwami faszystowskimi  były zawierane w trakcie trwania wojny. Powojenne zostały podpisane dopiero w roku 1947, w Rzymie.

Rzymskie traktaty pokojowe były podpisane przez państwa koalicji antyhitlerowskiej oraz pięć pokonanych krajów: Bułgarię, Włochy, Rumunię, Węgry, Finlandię. Dotyczyły one kwestii, które już wcześniej zostały ustalone: ograniczenia liczebności armii, wojenne odszkodowania oraz ukaranie wojennych zbrodniarzy. Dlatego warto przypomnieć, jak ta kwestia kształtowała się w przypadku poszczególnych krajów, które były stronami w roku 1947.

Rozejm z Bułgarią został podpisany 28 października 1944 roku. Uznawał on granice z roku 1941, ograniczona została liczebność bułgarskiego wojska, nałożono także reparację wojenną na Bułgarię w wysokości 70 mln dolarów.

W przypadku Włoch jeszcze w  środku trwania wojny, 3 września 1943 roku,  został podpisany akt kapitulacji i obowiązywały jego postanowienia. Wiele ustaleń dotyczyło poszanowania praw człowieka, zakazu prześladowań za antyfaszystowską działalność oraz osądzenie faszystów. Ograniczono też liczebność armii, a reperacje wojenne oszacowano na 360 mln dolarów.

Przy Rumunii oparto się o moskiewski traktat rozejmowy, podpisany 12 września 1944 roku, gdzie  uznawane zostały granice z początku roku 1941. Oczekiwano zapewnienia pełnych praw obywatelskich i ich poszanowania; ograniczono także liczebność wojska; a reparacje wynosiły 300 mln dolarów (całość na rzecz Związku Radzieckiego).

Rozejm pokojowy z Węgrami został zawarty w 20 stycznia 1945 roku w Moskwie. Węgry miały odstąpić od terytoriów pozyskanych po 1937 roku. Tak jak w przypadku ustaleń z poprzednimi państwami, żądano zapewnienia obywatelom pełni praw i ograniczono liczebność wojska. Reparacje wynosiły 300 mln dolarów i były płatne w towarze.

Rozejm z Finlandią został zawarty w 1944 roku, 19 września, w Moskwie.  Uznawane zostały granice z początku roku 1941, ustalono ilość wojska i żądano ukarania faszystów. Reparacje wojenne wynosiły 300 mln dolarów.

Podobne wypracowania do II wojna światowa - traktaty pokojowe po II wojnie światowej