Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Odkrycia geograficzne - informacje ogólne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ciekawość świata jest prymatem człowieka od zarania dziejów, jednak dopiero w XIV i XV wieku zaistniały warunki umożliwiające realizację projektów do tej pory uważanych za niemożliwe.

Europa w owym czasie stała się już dla wielu ludzi za ciasna, stąd dążenie do poszukiwania nowych lądów. Rozwijająca się w szybkim tempie technika żeglarska umożliwiała odbywanie coraz dłuższych podróży. Budowano wytrzymałe statki, tworzono dokładniejsze mapy i stosować zaczęto busolę. Ponadto ludzką wyobraźnię pobudzały legendy o skarbach, które czekają, aby je odkryć. Choć głównym celem było złoto, to jednak ci bardziej pragmatyczni planowali sprowadzać np. przyprawy (pieprz, cynamon, wanilia) co mogłoby obniżyć ich ceny na europejskich rynkach. Dotychczasowe szlaki komunikacyjne z Indiami, ze względu na wrogą postawę Turków, nie były bezpieczne.

W Europie, po wyparciu z Grenady Arabów, nastał czas względnego spokoju, co jednak przełożyło się na złą sytuację ekonomiczną rycerstwa pozbawionego źródeł utrzymania. W takich warunkach wyprawy dawały możliwość uzyskania korzyści i sławy. Swoją cegiełkę dołożył również kościół, który zainteresowany był szerzeniem wiary poza terenem kontynentu europejskiego.

Najwięcej...

Podobne wypracowania