Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kartagina - od powstania do upadku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kartagina wg tradycji została założona w 813 r. p.n.e. jako kolonia fenicka założona przez osadników z Tyru mniej więcej w miejscu, gdzie dzisiaj leży stolica Tunezji - Tunis. Korzystne położenie na północnym wybrzeżu Afryki, w miejscu największego zwężenia odległości pomiędzy Afryką a Europą oraz dogodne warunki klimatyczne sprawiły, że stosunkowo szybko miasto stało się największą potęgą handlową w tej części basenu Morza Śródziemnego.

Wielka aktywność kartagińskich kupców przejawiała się w dążeniu do zakładania jak największej liczby kolonii, dlatego już w VII w. p.n.e. kartagińskie faktorie oprócz afrykańskiego wybrzeża znajdowały się m. in. w południowej Hiszpanii, na Sardynii, na Korsyce, a także na północno-zachodnim skrawku opanowanej przez Greków Sycylii. Wkrótce obok handlu niewolnikami i sprowadzanymi a Brytanii oraz Hiszpanii metalami, Kartagina zasłynęła również jako kraj z dobrze rozwiniętym rolnictwem (irygacja, nawadnianie), w którym z powodzeniem uprawiano zboże, oliwki i winorośl.

W ciągle rozwijającym się państwie dominowała wielka własność ziemska, która stała się domeną najbogatszych rodów, które to z czasem zmonopolizowały całkowicie rządy w kraju -panował...

Podobne wypracowania