Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Banach - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 roku w Krakowie. Katarzyna Banach, matka uczonego, nie miała męża. Nie chciała samotnie wychowywać syna. Oddała go zatem Franciszce Płowej, która zajęła się chłopcem.

Młody Stanisław ukończył szkołę ludową, a następnie rozpoczął naukę w IV Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Krakowie. Kiedy w roku 1910 zdał egzamin maturalny, rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po roku wyjechał do Lwowa, gdzie uczył się na Politechnice Lwowskiej. Po wybuchu I wojny światowej Banach powrócił do rodzinnego miasta – Krakowa. W tym czasie spotkał H. Steinhausa, który zaprosił matematyka na swój wykład habilitacyjny.

Po wojnie Banach został członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Rozpoczął również współpracę ze Steinhausem, która trwała przez wiele lat. W roku 1919 napisali razem pracę „O zbieżności w przeciętnej szeregu Fouriera”. Rok później uczony kolejny raz wyjechał do Lwowa. Tam pełnił funkcję asystenta profesora Antoniego Łomnickiego. W tym samym roku (1920) ukończył pracę pt.: „O operacjach na zbiorach abstrakcyjnych i ich zastosowaniach do równań całkowych”. Okazało się, że dzięki tej pracy uzyskał tytuł doktora. Jego kariera naukowa...

Podobne wypracowania