Konstytucja Włoch (1947)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Powojenna konstytucja Włoch została uchwalona 22 grudnia 1947 roku. Została prolongowana 27 grudnia i weszła w życie wraz z dniem 1 stycznia 1948 roku. Nad konstytucją pracowano bardzo długo, bowiem już od 1946 roku.
Postanowiono połączyć wzorce zachodnie z potrzebami, jakie miała włoska ludność. Zadbano także o to, aby każda zmiana w konstytucji była zmianą stosunkowo trudną do przeprowadzenia - z czego wynika sam typ konstytucji, czyli konstytucja sztywna - zmiany są wprowadzane dwukrotną uchwałą parlamentu; między jednymi a drugimi obradami musi być przerwa - minimalna wynosi trzy miesiące. Podczas drugiego głosowania musi także być bezwzględna większość.
Zgodnie z konstytucją Włochy miały być republiką. Podkreślano w niej wartości demokratyczne, ale też - co istotne - prawo i obowiązek człowieka do pracy. Państwo włoskie miało być oparte o społeczeństwo pracujące. Każdy obywatel miał do niej prawo, a państwo miało roztaczać nad nią opiekę i dbać, aby środki, którymi jest ona opłacana wystarczały na egzystencję na przyzwoitym poziomie.
Władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, złożony z deputowanych, w liczbie 630 oraz Senatu (315 członków). Władza wykonawcza należy do rady ministrów oraz prezydenta. Na czele rady ministrów stoi premier; prezydent jest wybierany (przez elektorów) na 7 lat, po czym może ubiegać się o reelekcję (nie są stawiane tutaj żadne ograniczenia). Władza sądownicza leży w kompetencjach sądów powszechnych oraz administracyjnych.
Te drugie tworzone są przez regionalne trybunały administracyjne oraz Radę Stanu. Sądy powszechne dzielą się na sądy wyższej i niższej instancji. Podstawową jednostką są sędziowie pokoju, którzy wyrokują w sprawach drobnych. Ponad nimi stoją sądy pretora, a następnie sądy przysięgłych. Od wyroków można się odwoływać do drugiej instancji - sądów apelacyjnych. najwyższym organem jest natomiast Sąd Kasacyjny. W sprawach dotyczących samej konstytucji, czy też zarzutów stawianych prezydentowi (jak zdrada stanu) orzeka natomiast Sąd Konstytucyjny.
Podobne wypracowania do Konstytucja Włoch (1947)
- Lenin - biografia. Włodzimierz Ilicz Lenin - sylwetka postaci
- Jan Kazimierz - panowanie, rządy
- Antonio Vivaldi - biografia, życiorys
- Polska za czasów Edwarda Gierka - polityka, gospodarka
- Potop szwedzki - bitwa pod Chojnicami
- Jan III Sobieski - znaczenie jego rządów dla Polski
- Wolfgang Amadeusz Mozart - biografia, życiorys
- Platon - filozofia, poglądy, dzieła
- Republika rzymska a demokracja ateńska - ustrój
- Rządy parlamentarno-gabinetowe w Anglii w XVII i XVIII w.
- Stefan Czarniecki - biografia, życiorys
- Od monarchii patrymonialnej do monarchii stanowej - przemiany polityczno-prawne i społeczno-gospodarcze w Polsce X-XV wieku
- Schizma wschodnia w 1054 r. – przyczyny, przebieg, następstwa
- Średniowiecze - Szkoły katedralne w średniowieczu
- Tadeusz Sendzimir - biografia, wynalazki
- Herb - znaczenie herbu
- Starożytna Grecja - Kolonizacja grecka - przyczyny, przebieg, skutki
- Babilonia - Chaldejczycy - państwo nowobabilońskie
- Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (1937 r.)
- Stefan Banach - biografia, życiorys