Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lenin - biografia. Włodzimierz Ilicz Lenin - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Włodzimierz Lenin, urodził się w roku 1870, zmarł w roku 1924. Był jedną z tych postaci, która wywarła ogromny wpływ na historię świata oraz na kształtowanie jego ideologicznej myśli.

Osobiście jednak nie brał udziału w procesie obalenia caratu. Gdy w Rosji w roku 1917  zmianiano bieg historii, on przebywał w Szwajcarii. Był zaskoczony rewolucją, gdy tylko o niej usłyszał, wrócił (wraz z Trockim) do kraju. Przybył z gotowymi tezami (zwane tezami kwietniowymi), w których mówił o potrzebie rewolucji, o potrzebie zakończenia udziału w wojnie światowej, która jest wojną imperialistyczną i przynosi korzyść jedynie burżuazji. Myśl ideologiczna którą głosił wykształciła się już w jego młodości, kiedy to studiował marksizm i który to będzie później uzupełniał, co wejdzie do obiegu ideologicznego jako marksizm-leninizm. W pierwszych latach XX wieku pochłaniała go publicystyka, wydawanie swych myśli, co czynił na emigracji, stąd też kierował bolszewikami, najpierw przebywając w Szwajcarii, a następnie we Francji.

Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, poddał ją krytyce. Wraz z bolszewikami propagował antywojenne nastawienie. Znajdywały one z biegiem czasu coraz bardziej silne poparcie wśród narodu rosyjskiego....

Podobne wypracowania