Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem (sierpień '75) - ustalenia

Lata siedemdziesiąte to okres wspaniałego rozkwitu polskiej dyplomacji PRL. Polska zaczęła łagodzić stosunki zagraniczne z sąsiadami a zwłaszcza z Niemcami - RFN. W wyniku tych działań doszło do spotkania się kanclerza RFN - Helmuta Schmidta z Edwardem Gierkiem.

1 sierpnia Edward Gierek potkawszy się ze Schmidtem ustalił i podpisał układ o normalizacji stosunków polsko-niemieckich. Państwo niemieckie zobligowało się do wypłacenia odszkodowań wojennych, kwota opiewała na sumę 1,3 mld marek. Dodatkowo RFN zobowiązało się do udzielenia długoterminowej pożyczki dla Polski, a także nastąpiło uznanie braterskich korzeni, co przełożyło się na możliwość spotkania się Polaków ze swoimi niemieckimi rodzinami.

W późniejszym czasie do formalnych porozumień doszło jeszcze w Helsinkach, gdzie po konferencji podpisano w Warszawie w październiku 1975 r. konkretne porozumienie. Rzeczywiście RFN przystało na wypłatę środków jako odszkodowania dla polskich ofiar obozów zagłady. 1 sierpnia w Helsinkach podpisano akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Doszło wreszcie do możliwości łączenia rodzin polsko-niemieckich, które odczuwały potrzebę silnej więzi. Ustalono realną podstawę wypłat odszkodowań i próbowano zażegnać stare konflikty. Edward Gierek okazał się solidnym graczem w tej kwestii i uzyskał wspaniały efekt.

Spotkanie Edwarda Gierka z Helmutem Schmidtem stanowiło ogromny krok do przodu w dialogu polsko-niemieckim. I chociaż sami Niemcy niechętnie godzili się na postanowienia dwóch polityków, to trzeba jednak przyznać, że cele postawione były sukcesywnie realizowane. Edward Gierek przyłożył się do ostatecznego rozwiązania wątpliwości wypłaty odszkodowań a RFN zgodziło się na ustaloną kwotę. Dodatkowo warto tez wspomnieć o polskich rodzinach, które posiadały krewnych na zachodzie. Oba państwa umożliwiły im pojednanie i wspólne zamieszkanie.

Podobne wypracowania do Spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem (sierpień '75) - ustalenia