Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka schizma zachodnia - sobór w Konstancji jako reakcja na schizmę

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielka schizma zachodnia, w jaką wpadł Kościół rzymskokatolicki w roku 1378, niosła ze sobą poważne osłabienie tej niezwykle potężnej instytucji. Roszczenie sobie prawa do bycia głową Kościoła przez dwie, a na pewnym etapie nawet trzy osoby, powodowało ogólne zamieszanie i dawało powody do krytyki. Sobór w Konstancji miał zażegnać kryzys.

Sobór powszechny zwołany przez papieża Jana XXIII w roku 1414 był inicjatywą króla Zygmunta Luksemburskiego. Królowi niemieckiemu udało się zgromadzić w Konstancji przedstawicieli wszystkich stron konfliktu, którzy wspólnie wypracować mieli konsensus. Głównymi zadaniami zjazdu było usunięcie rozłamu w Kościele, reforma głowy i członków Kościoła oraz przezwyciężenie herezji. Punktem wyjścia miała być abdykacja wszystkich trzech papieży oraz wybór nowego kandydata na to stanowisko.

Na początku marca Jan XXIII przeczytał decyzję o dobrowolnej rezygnacji z tronu. Stanowisko to było jednak na nim wymuszone i dlatego, niepogodzony z postanowieniami soboru, próbował go rozbić. 20 marca w przebraniu opuścił obrady i udał się do Breisgau, gdzie ogłosił odwołanie przyrzeczenia abdykacji. Król nie miał zamiaru iść jednak na ustępstwa i konsekwentnie...

Podobne wypracowania