Wielka schizma zachodnia - sobór w Konstancji jako reakcja na schizmę
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wielka schizma zachodnia, w jaką wpadł Kościół rzymskokatolicki w roku 1378, niosła ze sobą poważne osłabienie tej niezwykle potężnej instytucji. Roszczenie sobie prawa do bycia głową Kościoła przez dwie, a na pewnym etapie nawet trzy osoby, powodowało ogólne zamieszanie i dawało powody do krytyki. Sobór w Konstancji miał zażegnać kryzys.
Sobór powszechny zwołany przez papieża Jana XXIII w roku 1414 był inicjatywą króla Zygmunta Luksemburskiego. Królowi niemieckiemu udało się zgromadzić w Konstancji przedstawicieli wszystkich stron konfliktu, którzy wspólnie wypracować mieli konsensus. Głównymi zadaniami zjazdu było usunięcie rozłamu w Kościele, reforma głowy i członków Kościoła oraz przezwyciężenie herezji. Punktem wyjścia miała być abdykacja wszystkich trzech papieży oraz wybór nowego kandydata na to stanowisko.
Na początku marca Jan XXIII przeczytał decyzję o dobrowolnej rezygnacji z tronu. Stanowisko to było jednak na nim wymuszone i dlatego, niepogodzony z postanowieniami soboru, próbował go rozbić. 20 marca w przebraniu opuścił obrady i udał się do Breisgau, gdzie ogłosił odwołanie przyrzeczenia abdykacji. Król nie miał zamiaru iść jednak na ustępstwa i konsekwentnie głosił gotowość do dalszej pracy, nawet pod nieobecność Jana XXIII. W celu ratowania soboru wydano 6 kwietnia 1415 roku dekret „Heac sancta”, w którym znalazły się główne tezy koncyliaryzmu.
Ogłoszono, iż obradujący reprezentują cały Kościół, posiadają władzę z bezpośredniego nadania Chrystusa oraz, że wszyscy łącznie z papieżem, winni są mu posłuszeństwo. Ostatecznie Jana XXIII doprowadzono jako więźnia do Radolfzell, gdzie wytoczono przeciwko niemu formalny proces. Oskarżony o wspieranie schizmy i niemoralny tryb życia został pozbawiony godności papieskiej i uwięziony.
Zebrani na soborze w roku 1415 zadecydowali o abdykacji Grzegorza XII, dla którego utworzono tytularną diecezję Porto-Santa Rufina, czyniąc go jej kardynałem o statusie ustępującym jedynie papieżowi.
Ze swojego urzędu nie zrezygnował jednak Benedykt XIII. W tej sytuacji sobór wytoczył postępowanie sądowe, które zakończyło się uznaniem go za schizmatyka i ekskomunikowaniem z Kościoła. Detronizacji dokonano w roku 1417. Pozbawiony poparcia i zlekceważony przez wszystkie strony zmarł w roku 1423.
11 listopada 1417 kardynałowie zgromadzeni w Konstancji dokonali wyboru nowego papieża. Oznaczało to, iż po 40 latach rozłamu, na czele Kościoła znów stał jeden, powszechnie uznawany następca Piotra – Marcin V. Innym, również bardzo ważnym postanowieniem zgromadzenia był tzw. dekret Frequens, który przewidywał, iż od tej pory sobory zbierać się będą regularnie co 10 lat.
Obok spraw o charakterze polityczno-personalnym rozgrywała się również walka z czołowym heretykiem - Janem Husem, na którego olbrzymi wpływ miał wyklęty przez kardynałów John Wycliffe. Czeski reformator religijny nie zamierzał odwołać swych nauk, za co skazany został na śmierć na stosie. Wyrok wykonano 6 lipca 1415. Śmierć Husa miała się stać powodem powstania przeciwko królowi i Kościołowi w Czechach, gdzie traktowany był jako bohater narodowy.
Na soborze w Konstancji udało się doprowadzić do realizacji zamierzonych celów – zlikwidowano bowiem wielką schizmę. Tym niemniej reformy nie były na tyle głębokie, aby Kościół mógł z nadzieją patrzeć w przyszłość. 100 lat po obradach w Niemczech tezy swe ogłosił Marcin Luter, co dało początek reformacji.
Podobne wypracowania do Wielka schizma zachodnia - sobór w Konstancji jako reakcja na schizmę
- Karl Benz - biografia, życiorys
- Konflikty religijne w Europie w XVI i XVII w.
- Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej
- Prusy w XVIII wieku - panowanie Fryderyka II
- Patrycjusze i plebejusze w Rzymie
- Fra Angelico - biografia, życiorys
- Legion Bajoński, Armia Polska we Francji, Legion Puławski, Dywizja Strzelców Polskich - powstanie, dowodzący, główne bitwy
- Lew Trocki - zabójstwo Lwa Trockiego
- Władysław Sikorski - biografia, życiorys
- Heraklit z Efezu - biografia, życiorys
- Traktat w Verdun a kształtowanie się Niemiec
- Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys
- Charles de Gaulle - biografia, życiorys
- Zakony rycerskie w średniowieczu - charakterystyka, opracowanie
- Giuseppe Garibaldi - biografia, życiorys
- Stefan Wyszyński - dokonania, działalność w czasach komunizmu
- Spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem (sierpień '75) - ustalenia
- Styl romański - architektura romańska w Polsce. Charakterystyka
- Herod I Wielki - rządy, biografia
- Lenin - biografia. Włodzimierz Ilicz Lenin - sylwetka postaci