Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patrycjusze i plebejusze w Rzymie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Skąd wziął się tak wyraźny podział społeczeństwa rzymskiego? - nie wiadomo. Historycy próbujący ustalić pochodzenie patrycjuszy i plebejuszy, arystokracji i gminu, wywodzili te dwie klasy społeczne od pierwszych Rzymian i ludności podbitej lub zasymilowanej później. Inni sugerowali, że był on wynikiem dynamicznego rozwoju królestwa, a później republiki. Takie analizy, choć ciekawe, są trudne, a ich wyniki – rzadko jednoznaczne.

Patrząc na otaczający nas świat, najbardziej prawdopodobna wydaje się prozaiczna kwestia bogactwa i wpływów. Choć początki Wiecznego Miasta giną w pomroce dziejów, a historia jego powstania jest domeną legend i tradycji, pewne jest to, że tworzyli je i zamieszkiwali ludzie silni i słabi. Ci pierwsi, bardziej przedsiębiorczy, cieszący się autorytetem, bogaci i na tyle odważni, by nie poprzestać na tym, co już mieli, z czasem zyskiwali na znaczeniu. Ci drudzy wybrali spokojne, przewidywalne życie – stali się rzemieślnikami, kupcami, rolnikami. Oczywiście, rodzące się miasto potrzebowało i jednych i drugich. Pierwsi nadawali kierunek rozwoju, drudzy – swą mozolną, ciężką pracą dokonywali postępu.

Patrycjusze, „ojcowie ludu”, tworzyli arystokrację. Za czasów królestwa...

Podobne wypracowania