Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Wyszyński - dokonania, działalność w czasach komunizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Wyszyński zapewne wiedział, że obejmując stanowisko prymasa Polski w roku 1948 podejmuje się zadania niezwykle trudnego, wymagającego od niego odwagi i pełnego zaangażowania. Był to bowiem rok, w którym znacząco nasilił się terror władz komunistycznych wobec Kościoła i poszczególnych duchownych. Chcąc uspokoić sytuacje początkowo Wyszyński starał się doprowadzić do zawarcia porozumienia z władzami, obiecując przy tym pewne ustępstwa. Nie zraziło go nawet fakt, że z inspiracji UB w roku 1949 powstał ruch „księży patriotów” oddanych bezgranicznie komunistom. Zwalczając tę organizację Wyszyński nadal miał nadzieję, że istnieją pewne kwestie, co do których można się dogadać. Porozumienie zawarte w roku 1950 mógł więc uważać za swój sukces. Udało mu się przekonać hierarchię kościelną do swych, jak na owe czasy, dość kontrowersyjnych pomysłów. Efektem ubocznym był jednak fakt, iż uznany został za postać zbyt ugodową wobec wrogów Stolicy Apostolskiej.

Również samo porozumienie, jak się miało okazać nie spełniło pokładanych w nim nadziei. Władza nie zamierzała wprowadzać w życie jej postanowień i szybko sytuacja wróciła do smutnej normy. Apele do prezydenta na niewiele się zdawały. Co więcej,...

Podobne wypracowania