Heraklit z Efezu - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Nie jest znana dokładna data narodzin Heraklita z Efezu, dlatego przyjmuje się, że było to około 540 r. p.n.e. Wiadomo natomiast, iż przyszedł na świat w Efezie u wybrzeży Azji Mniejszej (dzisiaj tereny te zajmuje Turcja). Prawdopodobnie należał do zamożnego rodu, jednak prędko wycofał się z życia publicznego, oddając swe miejsce bratu. Heraklit zaliczany jest do grupy jońskich filozofów przyrody, czyli tych myślicieli, którzy jako pierwsi podjęli próby niemitologicznego wyjaśnienia natury świata. Niewiele posiadamy informacji o jego młodzieńczych latach i odbytej w tym czasie edukacji. Twierdzi się, że on sam uważał się za samouka i mędrca.
W swojej filozofii Heraklit z Efezu kontynuował materializm milezyjczyków (Talesa, Anaksymandra, Anaksymenesa). Najbardziej znanym elementem jego myśli jest tzw. „teoria zmiany”. Jej zasada doskonale zawiera się w tych dwóch cytatach: „panta rhei” („wszystko płynie”) oraz „nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, za każdym razem bowiem inna woda w niej płynie”. Ten starożytny filozof zakładał więc, że dominującą siłą w świecie jest zmiana. Sam byt uważał za coś stałego, co ani nie ginie, ani się nie rodzi, ale wciąż ulega kolejnym metamorfozom. O tym decydują natomiast ciągle ścierające się ze sobą przeciwieństwa – np. światło i ciemność. Teoria ta została określona mianem wariabilizmu lub herakliteizmu. Wpłynęła ona na zakwestionowanie poznania zmysłowego. Myśliciel z Efezu zwrócił się raczej w stronę introspekcji.
Istotą świata w systemie myśli Heraklita miał być ogień, który żyje śmiercią tego, co się w nim spala. Niektórzy badacze uważają, że płomień i jego dynamika to metafora wciąż zmieniającego się świata. Całym tym procesem miał rządzić rozum, czyli logos, którego częścią mieli być wszyscy ludzie. Etyka Heraklita polegała na zrozumieniu logosu i działaniu zgodnie z jego prawami.
Myśliciel z Efezu opracował także swoją kosmogonię. Jego zdaniem świat nie został stworzony przez żadnego z bogów, ale jest bytem odwiecznym. Istota wszechrzeczy to ogień, który nie tylko uosabia nieustanne ścieranie się przeciwności, ale jest także tworzywem (zagęszczony zmienia się w wodę, a ona zmienia się w powietrze). W jego systemie myśli człowiek miał składać się z wody, powietrza i najważniejszej siły – ognia. Kiedy ten uchodził z ciała, następowała śmierć. Według Heraklita świat był miejscem, w którym istniała idealna równowaga między przeciwieństwami. To właśnie w celu jej utrzymania zachodziły kolejne zmiany.
Heraklit z Efezu zmarł około 480 r. p.n.e. Niewiele wiadomo o jego życiu, a z pism, które stworzył zachowały się jedynie niewielkie fragmenty. Istnieją niepotwierdzone informacje, jakoby miał umrzeć na puchlinę. Natomiast za pewne można uznać wiadomości o jego samotnym i nieszczęśliwym życiu. Swoje poglądy zwykł przedstawiać w sposób bardzo zawoalowany i niejasny. Jego poglądy zainspirowały szkołę Zenona z Kition – stoików. Przejęli oni od Heraklita koncepcje ognia, rozumu oraz zmiany.
Podobne wypracowania do Heraklit z Efezu - biografia, życiorys
- Podział Imperium Rzymskiego - wpływ dualizmu na funkcjonowanie państwa
- Karl Benz - biografia, życiorys
- Konflikty religijne w Europie w XVI i XVII w.
- Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej
- Prusy w XVIII wieku - panowanie Fryderyka II
- Patrycjusze i plebejusze w Rzymie
- Fra Angelico - biografia, życiorys
- Legion Bajoński, Armia Polska we Francji, Legion Puławski, Dywizja Strzelców Polskich - powstanie, dowodzący, główne bitwy
- Lew Trocki - zabójstwo Lwa Trockiego
- Władysław Sikorski - biografia, życiorys
- Wielka schizma zachodnia - sobór w Konstancji jako reakcja na schizmę
- Traktat w Verdun a kształtowanie się Niemiec
- Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys
- Charles de Gaulle - biografia, życiorys
- Zakony rycerskie w średniowieczu - charakterystyka, opracowanie
- Giuseppe Garibaldi - biografia, życiorys
- Stefan Wyszyński - dokonania, działalność w czasach komunizmu
- Spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem (sierpień '75) - ustalenia
- Styl romański - architektura romańska w Polsce. Charakterystyka
- Herod I Wielki - rządy, biografia