Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Heraklit z Efezu - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie jest znana dokładna data narodzin Heraklita z Efezu, dlatego przyjmuje się, że było to około 540 r. p.n.e. Wiadomo natomiast, iż przyszedł na świat w Efezie u wybrzeży Azji Mniejszej (dzisiaj tereny te zajmuje Turcja). Prawdopodobnie należał do zamożnego rodu, jednak prędko wycofał się z życia publicznego, oddając swe miejsce bratu. Heraklit zaliczany jest do grupy jońskich filozofów przyrody, czyli tych myślicieli, którzy jako pierwsi podjęli próby niemitologicznego wyjaśnienia natury świata. Niewiele posiadamy informacji o jego młodzieńczych latach i odbytej w tym czasie edukacji. Twierdzi się, że on sam uważał się za samouka i mędrca.

W swojej filozofii Heraklit z Efezu kontynuował materializm milezyjczyków (Talesa, Anaksymandra, Anaksymenesa). Najbardziej znanym elementem jego myśli jest tzw. „teoria zmiany”. Jej zasada doskonale zawiera się w tych dwóch cytatach: „panta rhei” („wszystko płynie”) oraz „nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, za każdym razem bowiem inna woda w niej płynie”. Ten starożytny filozof zakładał więc, że dominującą siłą w świecie jest zmiana. Sam byt uważał za coś stałego, co ani nie ginie, ani się nie rodzi, ale wciąż ulega kolejnym metamorfozom. O...

Podobne wypracowania