Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prusy w XVIII wieku - panowanie Fryderyka II

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy Fryderyk II (1712-1786) wstępował na tron, liczono na znaczną odmianę w sposobie sprawowania rządów. Dzieciństwo Fryderyka mijało pod żelazną ręką jego ojca, Fryderyka Wilhelma I, zwanego sierżantem Europy. Król był niezwykle surowy dla swego syna. Gdy ten zamiast zamiłowania do żołnierskiego trybu życia pasjonował się sztuką, ojciec nie był zadowolony. Gdy młody następca tronu próbował wyjechać do Anglii, zostało to potraktowane jako dezercja. Król nie zawahał się przeprowadzić procesu, który mógł się zakończyć karą śmierci. Fryderyka nie stracono oczywiście, jednak zamknięto w areszcie, ale na jego oczach dokonano egzekucji porucznika, który w wyprawie mu towarzyszył.

Fryderyk objął tron w roku 1740. Nie pomylono się, oczekując od niego postawy króla - filozofa, ale jednocześnie zaskoczył wielu swoją ekspansywną polityką zewnętrzną. Rozpoczął swoje panowanie od przedstawienia pruskich roszczeń względem niewielkiej części Śląska. Te rozczenia rozszerzył na cały teren, w końcu wkraczając i zajmując go. Odpowiedź była natychmiastowa - Maria Teresa wypowiedziała wojnę. 10 kwietnia 1741 roku Austriacy zostali pokonani pod Mollwitz. Skutkiem bitwy był początek legendy o niezwyciężonej armii pruskiej. Legenda ta jednak...

Podobne wypracowania