Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia austriacka w XVIII wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W wiek XVIII Austria wkraczała z powiększonym obszarem: o Węgry (opanowane w latach 1699-1718, formalne ich włączenie następiło w roku 1723), Włochy (Habsburgowie otrzymali w swe posiadanie tereny wcześniej należące do Hiszpanii - Mediolan oraz Neapol, a następnie Sycylię i przystąpiono szybko do reform zarówno administracyjnych, jak i gospodarczych) i Niderlandów. Leopold I zmarł w roku 1705, przed śmiercią ingerując w sprawy sukcesji hiszpańskiej (wojna z Ludwikiem XIV o tron hiszpański, w której Habsburg wysunął kandydaturę swego syna Karola). Wojny prowadzone podczas jego panowania znacznie uszczupliły kraj finansowo, dlatego jego następcy przystąpili do gruntownych reform wewnętrznych, borykając się jednocześnie z konfliktami zewnętrznymi.

Ważnym momentem w historii Austrii był rok 1713, miał on bowiem swoje konsekwencje po śmierci Karola VI. W 1713 roku władca ogłosił tzw. sankcję pragmatyczną, mającą zapewnić najstarszej córce panowanie (Karol nie miał męskich potomków). Sankcja stwierdzała, że kraje znajdujące się pod panowaniem Habsurskim są wieczne i niepodzielne.

Ocena panowania Karola VI jest bardzo różnorodna. Doceniano rozkwit wiedeńskiej kultury, zwłaszcza rozwój opery, teatru, ale również wielkiej...

Podobne wypracowania