Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podział Imperium Rzymskiego - wpływ dualizmu na funkcjonowanie państwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Imperium Rzymskie pod swym berłem zjednoczyło ogromne połacie ziem, na terenie których żyły ludy niekiedy o radykalnie odmiennych kulturach, religiach czy językach. Niezliczone plemiona określane mianem Germanów czy Galów, ale i Kartagińczyków, bądź ludów egipskich i greckich, zamieszkiwały zupełnie inne regiony świata o innym klimacie, co jednocześnie wymuszało na nich zupełnie inny tryb życia.

Jednakże Rzym starał się poskromić dążenia do samodzielności narzucając im swój system wierzeń, swoją politykę, język urzędowy, wchłaniając ich do armii. W pewnym sensie udało im się to osiągnąć. Jednak nie można zapomnieć, iż Cesarstwo Rzymskie powstało na gruzach równie wielkiej cywilizacji greckiej. To przede wszystkim z niej czerpała nowo powstała kultura Rzymu, zapożyczając niektóre wątki mitologii, w tym i charakter bóstw, architekturę, strukturę działania itd.

Przetwarzając wszystkie dostępne sobie kultury, w tym nie tylko grecką, ale i egipską czy etruską, wytworzyła się swoista kultura. Jednak nie można przy tym zapomnieć, że kultura ta na niektórych terenach została przyjęta z dużą łatwością, natomiast tam gdzie zakorzeniona była już inna, spotkała pewien opór. Miało to miejsce szczególnie...

Podobne wypracowania