Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legion Bajoński, Armia Polska we Francji, Legion Puławski, Dywizja Strzelców Polskich - powstanie, dowodzący, główne bitwy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aktywność Polaków i chęć działania na frontach pierwszej wojny światowej potwierdzają kolejne poszczególne oddziały wojskowe, które formowano z dobrowolnych ochotników. Jednym z pierwszych takich oddziałów jest Legion Bajoński, czyli tzw. bajończycy.

Nazwa legionu pochodzi od nazwy miejscowości, w której ów powołano – tj. w Bayonne na terenie Francji. Werbunek do niniejszej formacji rozpoczęto w sierpniu 1914 roku, jednak szybko go wstrzymano ze względu na protesty ambasady rosyjskiej, która obawiała się, że bajończycy zechcą wkrótce walczyć o niepodległość Polski. Udało się jednak zebrać około 200 ochotników, których postanowiono wcielić do 1 Pułku Cudzoziemskiego w formacji 2 Kompanii Batalionu C.

Dowódcą oddziału został porucznik Doumic, a następnie major Osmonde. Wkrótce bajończycy zostali wysłani na front, gdzie mieli walczyć przeciwko Niemcom w latach 1914 – 1915 głównie na terenie Szampanii. W wyniku tych działań oddział uszczuplił się do stanu 50 osób, w związku z czym latem 1915 roku rozwiązano go. Ci, którzy pozostali przy życiu zaciągnęli się w przyszłości do jednostek francuskich, bądź też wyjechali na tereny Rosji, by tam przyłączyć...

Podobne wypracowania