Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozkwit kultury europejskiej w średniowieczu - XII i XIII wiek

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura europejska rozwijała się dzięki religii chrześcijańskiej i miała charakter ponadnarodowy. Rozwijała się dzięki kulturze rzymskokatolickiej, która miała bezpośredni wpływ na ówczesne państwa europejskie. Chrześcijaństwo kształtowało wszystkie dziedziny życia społecznego.

Rozwijała się kultura rycerska, uniwersytety, nauka i kultura mieszczańska. Oprócz rozwoju uniwersyteckiego, doskonale rozwijała się scholastyka i nauka kościoła, która pozytywnie wpływała na wzbogacenie życia kulturowego Europy. Rozwijało się piśmiennictwo, powstawały roczniki, dzieła i kroniki. W literaturze dużą rolę odgrywały mowy, kazania i rozprawy teologiczne. Ustrój feudalny sprzyjał rozwojowi rycerstwa, które stanowiło w średniowieczu podstawę wojskową. Stan rycerski zaczął się uszlachetniać, rycerz był poważany i szanowany, głównym atutem rycerstwa było posiadanie pasa rycerskiego, włości i poddanych. Rycerstwo zaczęło budować swoją własną tradycję oparta o wiarę, zasady honoru i męstwa.

Rozwijała się sztuka romańska i gotycka. Biskupstwa prowadziły szkoły edukacyjne, gdzie uczono podstaw nauk ścisłych. W każdym większym mieście w Europie rozwijała się edukacja, kultura i sztuka. Zakony chrześcijańskie, takie jak franciszkanie czy...

Podobne wypracowania