Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozkwit kultury europejskiej w średniowieczu - XII i XIII wiek

Kultura europejska rozwijała się dzięki religii chrześcijańskiej i miała charakter ponadnarodowy. Rozwijała się dzięki kulturze rzymskokatolickiej, która miała bezpośredni wpływ na ówczesne państwa europejskie. Chrześcijaństwo kształtowało wszystkie dziedziny życia społecznego.

Rozwijała się kultura rycerska, uniwersytety, nauka i kultura mieszczańska. Oprócz rozwoju uniwersyteckiego, doskonale rozwijała się scholastyka i nauka kościoła, która pozytywnie wpływała na wzbogacenie życia kulturowego Europy. Rozwijało się piśmiennictwo, powstawały roczniki, dzieła i kroniki. W literaturze dużą rolę odgrywały mowy, kazania i rozprawy teologiczne. Ustrój feudalny sprzyjał rozwojowi rycerstwa, które stanowiło w średniowieczu podstawę wojskową. Stan rycerski zaczął się uszlachetniać, rycerz był poważany i szanowany, głównym atutem rycerstwa było posiadanie pasa rycerskiego, włości i poddanych. Rycerstwo zaczęło budować swoją własną tradycję oparta o wiarę, zasady honoru i męstwa.

Rozwijała się sztuka romańska i gotycka. Biskupstwa prowadziły szkoły edukacyjne, gdzie uczono podstaw nauk ścisłych. W każdym większym mieście w Europie rozwijała się edukacja, kultura i sztuka. Zakony chrześcijańskie, takie jak franciszkanie czy dominikanie, wiodły prym w rozwoju kultury europejskiej. Rozwijała się również gospodarka, a przeobrażenia społeczne w XIII wieku sprawiły, że ośrodkami kulturowymi zaczęły być duże miasta i stolice dzisiejszej Europy. Wszędzie obowiązywał język łaciński. Rozwijała się filozofia, której najlepszym przedstawicielem był Tomasz z Akwinu. Przystosował on arystotelizm do chrześcijaństwa, zbudował koncepcje filozoficzną zwaną później tomizmem.

Warto dodać, że tomizm stał się główną doktryną kościoła dopiero w XIX wieku. Rosło też życie bardów i piosenkarzy, pojawiali się tzw. trubadurzy, wędrowni śpiewacy sławiący rycerskie czyny. Budownictwo również przeżywało lata swojej świetności, w stylu romańskim, później gotyckim. Przebudowywano stare zamki, katedry, dokonywano modyfikacji zabudowań. Kultura europejska w XII i XIII wieku przezywała swój najlepszy okres.

Podstawową rolę w budowaniu kultury europejskiej odegrał kościół rzymskokatolicki. Pisarze i kronikarze kościelni przyczynili się do spopularyzowania filozofii, teologii i nauk ścisłych, a szkoły scholastyczne przyczyniły się do powstania dziedzin naukowych. Ważnym czynnikiem wpływającym również na rozwój kultury były zmieniający się charakter poddańczy i ustrojowy - rozwijał się system lenny, wielość praw i stanów, monarchia stanowa i gospodarka folwarczno-pańszczyźniana.

Podobne wypracowania do Rozkwit kultury europejskiej w średniowieczu - XII i XIII wiek