Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Długosz - „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” i inne dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Długosz przeszedł do historii państwa polskiego jako wybitny dziejopisarz i kronikarz, autor najwspanialszej średniowiecznej polskiej kroniki pt.: „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae” („Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”). Dzieło to obejmowało dwanaście obszernych ksiąg i zawierało szczegółową historię Polski od czasów na poły legendarnych do roku 1480, czyli do śmierci autora.

Roczniki zawierają barwne i szczegółowe opisy dziejów państwa polskiego, o których wiedza pochodziła z niedostępnych innym pisarzom źródeł (dostęp do nich Długosz uzyskał dzięki swoim licznym funkcjom kościelnym) oraz z dokumentów kancelarii królewskiej, w której to osobiście pracował. Charakterystyczny dla Długosza jest kwiecisty i barwny opis poszczególnych wydarzeń, który jednak nie zawsze w pełni zgodny był ze stanem faktycznym – to, czego nie udało się ustalić, autor po prostu zmyślał na potrzeby swojej pracy. Do rozpoczęcia prac nad kroniką około roku 1455 zachęcił Długosza jego wieloletni opiekun, biskup krakowski, Zbigniew Oleśnicki. Obaj mężowie stanu zauważyli konieczność gruntownego poznania przeszłości, aby móc lepiej rządzić krajem oraz...

Podobne wypracowania