Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikty religijne w Europie w XVI i XVII w.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z odkryciem nowych dróg do Indii, a poprzez to odkryciem, iż świat nie stanowi płaskiej powierzchni, co raczej jest kulą, wraz z odkryciem, iż to nie cały wszechświat krąży wokół Ziemi, co raczej Ziemia jest krążącym elementem wielkiego wszechświata, obalono wiele dawnych myśli naukowych i filozoficznych, który kształtowały ówczesny świat.

Zresztą chęć reformowania religii wypływała z samego człowieka, który dostrzegał jej nieprawidłowości i pragnął zmian na lepsze. To podzieliło świat, podzieliło ludzi na tych, którzy świat i Boga postrzegają w ten sposób oraz na tych którzy widzą to nieco inaczej. Zresztą owych frakcji religijnych powstało mnóstwo. Katolicyzm, prawosławie, protestanci (kalwini, luteranie, ewangelicy), do tego husyci... To wszystko prowadziło do tarć i napięć między nimi, co z kolei przyczyniało się do wybuchów kolejnych wojen. Te były zresztą w Europie nowożytnej niezwykle częste.

Najważniejsze w dziejach nowożytnych wojen religijnych było wystąpienie Marcina Lutra, które przyczyniło się do kolejnego rozłamu chrześcijaństwa. W latach 1522 – 1523 na terenie Niemiec wybuchło powstanie rycerstwa dowodzonego przez von Sickingena, a w 1525 do powstania chłopskiego....

Podobne wypracowania