Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Traktat w Verdun a kształtowanie się Niemiec

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podobnie jak i w innych państwach, tak i w średniowiecznym państwie Karolingów, po śmierci wielkiego władcy - Karola Wielkiego, dały o sobie znać tendencje odśrodkowe. Z powodu dużego zróżnicowania w rozwoju poszczególnych regionów oraz częstych najazdów, polityka Ludwika Pobożnego nie przynosiła spodziewanych rezultatów.

Jasne stało się, że konieczna jest reorganizacja monarchii. Tak też się stało w roku 843. W Verdun dokonano podziału państwa Karolingów pomiędzy 3 synów Ludwika Pobożnego: Karola Łysego, Ludwika Niemieckiego oraz Lotara. Ten ostatni wraz z tytułem cesarskim i priorytetem (w rzeczywistości nieuznawanym) otrzymał dzielnice bardzo niejednolitą zarówno geograficznie, jak i etnicznie (Włochy oraz szeroki pas terytoriów łączących Alpy z Morzem Północnym, w tym również późniejsza Alzacja i Lotaryngia). Znacznie bardziej jednolita, bo zamieszkana przez germanów dzielnica przypadła Ludwikowi Niemieckiemu.

Karol Łysy panować miał na terytorium zamieszkanym przez ludność romańską - później kraj ten miał otrzymać nazwę Francji. Podział ten nie był jednak trwały. W następnych dziesięcioleciach dochodziło bowiem do szeregu konfliktów, w konsekwencji...

Podobne wypracowania