Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roman Dmowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Roman Dmowski (1864–1939) – polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych RP, jeden z założycieli Narodowej Demokracji, twórca oraz najważniejszy polski ideolog nacjonalizmu. Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Warszawie jako syn Walentego i Józefy z Lenarskich.

Roman Dmowski ukończył III gimnazjum warszawskie w 1886 r. Następnie rozpoczął studia przyrodnicze na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które zostają przez niego ukończone w 1891 r. ze stopniem kandydata nauk przyrodniczych (odpowiednik dzisiejszego doktoratu). W okresie od listopada 1891 do sierpnia 1892 studiuje w Paryżu.

W 1888 r. Roman Dmowski wstąpił do warszawskiej organizacji młodzieży patriotycznej „Zet”, a rok później został przyjęty do Ligi Polskiej. W kwietniu 1893 r., przy pomocy kilku działaczy dokonuje przewrotu w Lidze Polskiej, którą zmienia w Ligę Narodową i staje na jej czele. Jeszcze w tym samym roku zostaje aresztowany i zesłany do Mitawy za współorganizowanie manifestacji narodowej w setną rocznicę Konstytucji 3 maja.  Po prawie dwóch latach niewoli Roman Dmowski postanawia uciec z Mitawy, co udaje mu się w lutym 1895 r.

Kolejnym przystankiem w jego życiu będzie...

Podobne wypracowania