Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Urban - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Urban przyszedł na świat 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi. Jego ojciec Jan był dziennikarzem, członkiem PPS-u oraz Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji). Rodzina Urbana początkowo nosiła nazwisko Urbach i miała korzenie żydowskie, ale podczas wydawania radzieckich dowodów osobistych urzędnik popełnił błąd i przemianował „ch” na „n”.

Lata edukacji Jerzego Urbana okazały się okresem bogatym w nowe doświadczenia. W sumie uczył się on w 17 szkołach podstawowych i średnich, ponieważ często wydalano go z  placówek. Maturę zdał eksternistycznie, a po niej udał się na studia na Uniwersytet Warszawski. Uczył się na dwóch wydziałach, jednakże z obydwóch został wydalony.

Jerzy Urban od początku wiązał swoją przyszłość z dziennikarstwem. Karierę zaczynał w „Nowej Wsi”, a już w latach 1955–1957 był reporterem i publicystą tygodnika „Po prostu”. Pismo to powstało na fali odwilży gomułkowskiej, jednak I Sekretarz KC PZPR wkrótce kazał je zamknąć. Urban otrzymał nawet zakaz publikowania artykułów pod swoim nazwiskiem. Szybko, bo w 1961 r., zaczął pisać do „Polityki”. Tworzył głównie felietony, które podpisywał pseudonimami....

Podobne wypracowania