Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Robert Schumann - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Robert Alexander Schumann to kompozytor i pianista pochodzenia niemieckiego. Urodził się 8 czerwca 1810 roku w Zwickau. Tworzył w okresie romantyzmu. Jako młodzieniec nie zdawał sobie sprawy ze swoich zdolności muzycznych. W wieku ośmiu lat rozpoczął wprawdzie naukę gry na fortepianie, jednak nie czuł jeszcze powołania do muzyki. W 1828 roku wstąpił na wydział prawa uniwersytetu w Lipsku.

Dopiero trzy lata później, w 1831 roku rozpoczął Schumann naukę kompozycji u H. Dorna. W tym czasie zajmował się także krytyką muzyczną i publicystyką. Był jednym z pierwszych, którzy odkryli wielki talent Fryderyka Chopina czy Brahmsa.

Jako trzydziestolatek poślubił córkę swojego nauczyciela muzyki- Klarę Wieck. Klara również była pianistką, jednak poświęciła w pełni swoją karierę dla opieki nad siedmiorgiem dzieci, jakie miała z Robertem.

Schumann postulował o połączenie muzyki i poezji. Jako kompozytor może pochwalić się 35 opusami miniatur fortepianowych, pieśniami, koncertem fortepianowym, skrzypcowym, wiolonczelowym czy czterema symfoniami i uwerturami. W tworzeniu kompozycji fortepianowych i pieśni wykazał się dużym nowatorstwem. 

Od roku 1843 wykładał kompozycję w Lipsku. Po kilku latach dostał propozycję pracy na stanowisku dyrygenta, w związku z czym przeprowadził się do Düsseldorfu.

Schumann cierpiał na depresję i zaburzenia systemu nerwowego. W 1854 roku usiłował nawet popełnić samobójstwo. Mimo, że próba ta była nieudana, kolejne dwa lata życia spędził kompozytor w całkowitym odosobnieniu. Umarł 29 lipca 1856 w Endenich.

Podobne wypracowania