Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - opracowanie komedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Skąpiec” Moliera po raz pierwszy został wystawiony na scenie w 1668 r. Dzieło początkowo nie zyskało przychylności publiki, a to dlatego, iż było napisane prozą, co burzyło ówczesną konwencję. Jednak z czasem komedia francuskiego pisarza weszła do kanonu dzieł teatralnych i do dzisiaj można oglądać ją na deskach scen w różnych państwach.

W utworze tym została przedstawiona, mówiąc najprościej, historia rodziny, której harmonijną egzystencję zaburzyły pieniądze. Harpagon – ojciec Elizy i Kleanta – po śmierci żony ulokował swe uczucia właśnie w monetach i dobrach materialnych. Miłość ta nie miała żadnych barier, a tytułowy bohater zupełnie oddał się we władanie pieniędzy. Wszystko posunęło się tak daleko, że zaczął rozporządzać życiem dzieci w taki sposób, by móc na nich zarobić. Nie zwracał uwagi na ich uczucia, lecz planował wydać Elizę i Kleanta za odpowiednie osoby. Mężczyzna w tajemnicy przed swymi dziećmi zajmował się także lichwą, która była doskonałym źródłem zarobków. Również w zarządzaniu swoim majątkiem Harpagon prezentuje postawę człowieka skrajnie skąpego i omamionego żądzą posiadania. Nakazuje powoli czyścić meble, gdyż te się niszczą. Kiedy organizuje spotkanie towarzyskie,...

Podobne wypracowania