Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - opracowanie komedii

Molier ukończył pracę nad „Świętoszkiem” w 1661 r. Cztery lata później miało miejsce pierwsze wystawienie komedii na scenie. Dzieło zyskało olbrzymią popularność nie tylko ze względu na mistrzowską kompozycję, ale także na skandal, jaki wywołany został przez jego treść. Warto zaznaczyć, że król Ludwik XIV zakazał przedstawiania komedii Moliera zaraz po jej premierze.

Akcja „Świętoszka” toczy się w XVII-wiecznym Paryżu (najprawdopodobniej w czasach współczesnych autorowi) i skupiona jest wokół rodziny pana Orgona. Mąż Elmiry jest wzorowym ojcem dla dwójki dzieci, człowiekiem troskliwym i uczciwym. Jednak wszystko się zmienia, gdy do jego domu trafia Tartuffe. Od tego czasu mężczyzna traci zainteresowanie jakimikolwiek sprawami i koncentruje się na nowym przyjacielu, którego uznaje za wyrocznię i autorytet w każdej dziedzinie. Pod wielkim wrażeniem nowego przybysza jest także pani Pernelle – matka Orgona. Pozostali domownicy próbują rozwiązać nękający ich problem i pozbyć się przybysza. Jednak głowa rodziny jest zupełnie zafascynowana mężczyzną poznanym w kościele. Gdy mąż Elmiry spotkał Tartuffe’a, ten leżał krzyżem w kościele i pokutował za swoje grzechy. Orgon szybko dał się zmanipulować...

Podobne wypracowania