Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - problematyka komedii

„Skąpca” Moliera ze względu na podejmowaną tematykę można określić mianem komedii o niezwykle gorzkim przesłaniu. Chociaż w dziele pojawia się wiele zabawnych momentów, to trudno odeprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę jest ono smutną opowieścią o stopniowej utracie człowieczeństwa.

Fundamentalny problem w „Skąpcu” stanowią pieniądze i przemożna chęć ich posiadania. Główny bohater – Harpagon – żyje w swoim własnym świecie, którego istotą stał się majątek. Mężczyzna robi wszystko, by skumulować posiadane dobra. W tym celu ponosi nie tylko materialne wyrzeczenia, ale jest także gotów poświęcić szczęście swoich dzieci wydając je za osoby, których nie kochają. Oszczędzaniu Harpagona brak wymiaru przyszłościowego. Bohater nie planuje, nie marzy. Gromadzi tylko po to, by mieć. Postanawia nawet zająć się lichwą, a – jak wiadomo – proceder ten nigdy nie cieszył się ludzkim szacunkiem. Służący są notorycznie przeszukiwani, gdyż bohater podejrzewa ich o wynoszenie jego kosztowności. Cała sytuacja – z komicznej – bardzo szybko przeistacza się w krępującą dla odbiorcy i budzącą litość, pożałowanie.

Ważną kwestię w dziele Moliera stanowi także obraz podwójnie rozbitej rodziny....

Podobne wypracowania