Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowym bohaterem komedii Moliera jest Tartuffe, którego poznajemy głównie poprzez kwestie wypowiadane przez innych bohaterów. Dobrze mówią o nim tylko Orgon i jego matka, natomiast kontrapunkt ujawnia się w słowach pozostałych członków rodziny.

Dla męża Elmiry jest to autorytet i człowiek godny największego szacunku. Natomiast w opinii innych domowników jawi się on jako zepsuty i cyniczny manipulant, który zrobi wszystko, by położyć rękę na majątku Orgona.

Tak naprawdę Tartuffe jest hipokrytą posługującym się religią w celu wywarcia jak największego wpływu na właścicielu kamienicy. Jego świętość jest tylko powierzchowna. W swoim szarlataństwie posuwa się tak daleko, że próbuje nawet romansować z Elmirą. Rola przez niego odgrywana dopracowana jest do mistrzostwa. Orgon nie potrafi wyzbyć się podziwu, jaki żywi do Tartuffe’a, a wszelkie próby otworzenia mu oczu spełzają na niczym. Tytułowy Świętoszek jest tak naprawdę bezwzględnym hipokrytą, który nie miał żadnych oporów moralnych przed wykorzystywaniem swego dobroczyńcy. Można powiedzieć, że nie kierował się w życiu żadnymi wartościami, prócz tych doczesnych – wygody, jedzenie, picie majątek. Chociaż potrafił doskonale...

Podobne wypracowania