Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - bohaterowie. Charakterystyka

Głównym bohaterem komedii Moliera jest Harpagon. Tytułowy skąpiec jest około sześćdziesięcioletnim wdowcem, ojcem Kleanta i Elizy. Mężczyzna ten nie należy do szczególnie urodziwych – ma pomarszczoną twarz, zdobioną przez brodę i okulary.

Tym, co najmocniej oddziałuje na wyobraźnię i uczucia głównego bohatera, są pieniądze. Dla nich gotów jest ponieść wszelkie wyrzeczenia, chociaż trudno jest stwierdzić, czy można odmówić sobie więcej niż Harpagon. Jego dom zorganizowany jest na zasadzie jak największego ograniczania wydatków. Meble należy czyścić delikatnie i oszczędnie, ponieważ mogą się zniszczyć. Wino najlepiej mieszać z wodą i podawać tylko wtedy, gdy goście wyraźnie się o nie dopominają. Służbę należy notorycznie przeszukiwać, ponieważ mogą próbować wynieść kosztowności. Te absurdalne zasady to nie wszystko. Harpagon posuwa się jeszcze dalej – postanawia ograniczyć szczęście własnych dzieci. Czyni to oczywiście w imię najwyższej idei w jego życiu – miłości do pieniędzy. Jak wiadomo, miłość rzadko idzie w parze z majątkiem, toteż rozsądny Harpagon, przemyślawszy dokładnie sprawę, zapragnął w taki sposób zeswatać swe dzieci, by jeszcze na tym zarobić. Rzecz jasna uczucia Kleanta i Elizy nie miały...

Podobne wypracowania