Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan III Sobieski - znaczenie jego rządów dla Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan III Sobieski w momencie, gdy obejmował polski tron świadomy był, iż należy skorygować cele polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Wpływ na tę postawę miał niewątpliwie pobyt Sobieskiego na dworze Jana Kazimierza w latach  50-tych XVII wieku.

Alternatywa w polityce międzynarodowej wyglądała następująco; walczyć z Austrią przeciwko Turcji lub związać się z Francją i Szwecją w interesie obrony Pomorza i odzyskania Prus Książęcych. Sobieski, doraźnie wybrał opcję pierwszą, uważał bowiem za konieczne odzyskanie straconych terenów, a następnie podpisanie korzystnego pokoju z mocarstwem tureckim. Plan ten nie został jednak do końca wypełniony - wojna z lat 1675-1676 zakończona została rozejmem w Żórawnie, który przewidywał, iż Kamieniec Podolski pozostanie przy Turcji, natomiast Polska dostała prawo do Białej Cerkwi.

Priorytetu działań „polityki bałtyckiej” również nie udało się zrealizować. Powodem fiaska była głównie postawa Francji, która wycofała się z wcześniejszych zobowiązań wspierania finansowego strony polskiej przeciwko Brandenburgii w Prusach Książęcych, podpisując z tym krajem w roku 1679 traktat pokojowy.

Lata 1676-1683 to okres względnego spokoju na arenie międzynarodowej dla strony polskiej...

Podobne wypracowania