Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Czarniecki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Czarniecki herbu Łodzia urodził się ok. 1599 roku w Czarncy w okolicach Włoszczowy. Lata jego dzieciństwa skrywają się za mgłą niedopowiedzeń i niepełnych informacji. Jego rodzina była szlachecka, lecz niezamożna, a większość ziem dzierżawionych przez nią stanowiła dobra królewskie. Rodzicami Stefana byli: starosta chęciński i żywiecki Krzysztof Czarnecki oraz Krystyna Rzeszowska. Młody Czarniecki miał dziewięciu braci, toteż ze względów finansowych trafił w towarzystwie trzech z nich do służby wojskowej do oddziału lekkiej jazdy polskiej.

W trakcie służby bił się w konfliktach zbrojnych z Turcją, walczył w bitwie chocimskiej. Służył pod Stanisławem Koniecpolskim w trakcie kampanii pruskiej. Znajdował się w chorągwi dowodzonej przez swojego brata Pawła, od którego nabył większość doświadczeń wojskowych i dzięki temu stał się kompetentnym żołnierzem. W latach 1630-1632 służył cesarzowi, a zaraz potem był uczestnikiem kampanii smoleńskiej. Wówczas, w czasie wojny polsko-rosyjskiej zdobył stopień porucznika. Za dobra otrzymane po pokoju w Polonowie udało mu się spłacić długi rodzeństwa.

W 1637 roku ożenił się z Zofią Kobierzycką, za której przyczyną powiększył swój majątek. W tym samym roku uczestniczył w walkach z Tatarami...

Podobne wypracowania